Asad: „Ruská politika není založena na zájmech, ale na morálce“. Proto asi Rusko vybuduje základnu

Eric Drooker

Syrský prezident Bašár Asad poskytl rozhovor ruskému listu Komsomolskaja pravda, který způsobil rozruch po celém světě. Mimo jiné v něm Spojené státy označil za spolutvůrce Islámského státu, ale především řekl, že současná válka je přímým konfliktem mezi USA a Ruskou federací.

Pravdou je, že syrský prezident nepřišel s touto iniciativou sám a že šlo o odpověď na víceméně návodnou otázku zvláštní zpravodajky Komsomolské pravdy Darji Aslanovové. Když byl ale na zmíněný přímý rusko-americký konflikt dotázán, odpověděl Asad víc než jasně.

Citujeme: „Ano, je to tak a děje se tak z prostého důvodu. Rusko chce bojovat proti terorismu nejen kvůli Sýrii a nejen kvůli Rusku. Rusko bojuje za celý náš region, za celou Evropu, za celý svět. Rusové chápou, že terorismus se nezadržitelně rozrůstá od počátku 80. let, kdy Američani v Afghánistánu pochopili možnosti teroristů a dodnes jsou proto přesvědčeni, že terorismus je trumf, který lze kdykoli hodit na stůl. Proto je rusko-americký konflikt přirozený – a dokonce i když spolu obě strany mluví a zdánlivě vedou dialog, každá říká něco jiného.“

Darja Aslanovová rozhovor vedla v poloze mírně senzacechtivé, a tak rozhovor s jedním z nejsledovanějších státníků současného světa vlastně zahájila tím, že občanský konflikt v Sýrii, který trvá už přes pět let, označila za možný počátek 3. světové války.

Hrát ruskou ruletu

Asad jí přitakal a řekl, že tento výklad se v regionu vyskytuje stále častěji zejména po nedávné eskalaci syrského konfliktu. Zapomněl ovšem říct, že ona eskalace se týká hlavně Aleppa a že tam se o ni zasloužily právě ruské a syrské vládní síly.

Ve velkém rozhovoru pro Komsomolskou pravdu Bašár Asad rovněž zdůraznil že „ruská politika není založena na zájmech, ale na morálce“ a že jemu věrní Syřané vědí, že Rusko jejich zemi podporuje, aby zničilo terorismus, a ne proto, aby za to něco chtělo. Tolik několik důležitých myšlenek z posledního velkého Asadova mediálního vystoupení.

A teď pár faktů. Ruská Státní duma před pár dny ratifikovala původně tajnou rusko-syrskou smlouvu, podle níž Rusové mohou v Sýrii zůstat neomezeně dlouho. Smlouva je sice vypověditelná, ale poměrně těžko.

Rusko v souladu s touto úmluvou dobuduje leteckou základnu v Chmejmínu a doposud spíše servisní středomořské středisko Tartus přestaví na plnokrevnou vojenskou námořní základnu. Rusko se prostě hodlá usadit a prosadit v blízkovýchodním prostoru, kde se mu po pádu SSSR příliš nedařilo. Navíc má ruské dobrodružství v Sýrii, pokud bude úspěšné, zakrýt obrovské potíže na východní Ukrajině.

S velmi razantním názorem ale v těchto dnech přišla ruská politoložka Lilija Ševcovová. Ta přímo tvrdí, že „Kreml si není jist vlastní schopností kontrolovat situaci doma v Rusku. Proto musí hrát svou ruskou ruletu a snažit se ze svého bytí či nebytí udělat mezinárodní problém.“ Zní to hodně příkře, ale za zamyšlení to jistě stojí.

Převzato z ČRo Plus

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]