Asad: Rusové nikdy nechtěli, abych odstoupil

archiv F24

Syrský prezident Bašár Asad | FOTO: archiv F24

Ruští představitelé na syrského prezidenta Bašára Asada nikdy nenaléhali, aby odstoupil. Asad to řekl v rozhovoru, který ve středu poskytl stanici NBC News. Kritizoval v něm také politiku amerických prezidentů.

„O tom nikdy neřekli slovo,“ odpověděl Asad na otázku, zda s ním někdy ruský prezident Vladimir Putin nebo ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořili o předání moci v Sýrii. Prezident se ani neobává, že by se na něčem podobném dohodl Putin s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, který dnes přicestuje do Moskvy. „Politika Rusů není založena na uzavírání paktů, ale na hodnotách,“ řekl Asad k Rusku, které je spolu s Íránem jeho hlavním spojencem.

V rozhovoru se takého mluvilo o kandidátech na funkci amerického prezidenta Donaldovi Trumpovi a Hillary Clintonové. Zatímco Clintonová prosazuje, aby Asad odstoupil, Trump považuje za důležitější porážku radikálů z Islámského státu. Na dotaz, zda se neobává Trumpovy nezkušenosti v oblasti zahraniční politiky, Asad odpověděl: „A kdo měl zkušenost před ním? (Barack) Obama? Nebo George Bush? Nebo (Bill) Clinton? Nikdo z nich, to je problém Spojených států.“

„Několik let v Kongresu“ podle Asada nehraje roli a mít nezkušeného člověka v Bílém domě „je pro zemi obecně nebezpečné“.

Syrský konflikt trvá více než pět let a zemřelo při něm na 280.000 lidí. Syrská opozice, za níž USA stojí, podmiňuje politické uspořádání konfliktu Asadovým odstoupením. Asad ale v rozhovoru odmítl tvrzení svých oponentů, podle nichž má krev na rukou a je brutální diktátor.

„Doufám, že historie mne bude považovat za muže, který chránil svou zemi před terorismem a intervencí a který zachránil její nezávislost. Když svou zemi chráníte před teroristy a zabíjíte je, nejste brutální. Jste vlastenec,“ řekl prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner