Asadův teror se od Islámského státu liší jen v jedné věci: postrádá marketing

Dětské oběti ruského bombardování Aleppa. Vlevo pětiletý chlapec Omran, jehož video obletělo svět. (mirror.co.uk)

Dětské oběti ruského bombardování Aleppa. Vlevo pětiletý chlapec Omran, jehož video obletělo svět. | FOTO: mirror.co.uk

Vypadá to, že Západ je pevně rozhodnut nechat v Sýrii vyhladit celý národ. Konfrontaci se zločineckým Asadovým režimem, Ruskem a Íránem se snaží za každou cenu vyhnout. Aktuální situaci komentuje Richard Herzinger v německém listu Die Welt.

Zdánlivě civilizovaný svět se nečinně dívá na masakr obyvatelstva v Aleppu. Prostřednictvím pětiletého Omrana, který byl zřejmě po ruském leteckém útoku zachráněn z trosek, získala anonymní hrůza tvář. V ní se zrcadlí veškeré utrpení a zoufalství obyvatel určených k vyhlazení ve městě, které bylo ještě donedávna hned po Damašku druhým nejvýznamnějším a největším syrským centrem.

Že by se kvůli tomu probralo svědomí světa a mezinárodní společenství konečně energicky zasáhlo, se ovšem zdá být nepravděpodobné. Západní demokracie jsou rozhodnuty nechat raději vymazat celý národ, než aby riskovaly konfrontaci se zločineckou osou Damašek – Moskva – Teherán.

Tříštivé a zápalné bomby proti civilistům

Letecké síly Ruska, země, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, a letectvo jeho syrské loutky shazují den co den a noc co noc mezinárodně odsuzované kazetové a zápalné bomby na civilisty a civilní zařízení. Ale Západ spíš věří cynickým kremelským lžím, že míří na teroristy a podporuje humanitární řešení.

Na Západě tím plíživě vzniká dojem, že Asadův režim je pro Sýrii nakonec ještě nejmenším zlem.

 

Die Zeit
Civilní obyvatelstvo obklíčené v Aleppu

Tento týden zveřejněná zpráva Amnesty International o vraždách a mučení v Asadových věznicích však ukazuje, že je to pouhým přeludem. Podle střízlivých odhadů bylo v Sýrii od začátku války v roce 2011 umučeno k smrti 18.000 civilistů. Měsíčně zemře v kriminálech syrského režimu 300 politických vězňů.

Asadův režim své činy nepřenáší v živém přenosu

Od Islámského státu se Asadův režim liší hlavně v tom, že své zločiny nešíří do světa prostřednictvím videa a fotografií.

Vážně míněný tlak na jeho podporovatele, tedy Rusko i Írán, nadále neexistuje. Zatímco Západ tvrdohlavě doufá v jejich mírové úmysly, upevňují Kreml a mulláhové na Blízkém východě svou moc.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier oznámil v těchto dnech v ruském Jekatěrinburgu společný německo-ruský projekt o „obnovy Aleppa“ v rámci „kulturního sblížení“ – zatímco ruské bombárdéry právě srovnávají Aleppo se zemí a mění ho i s jeho obyvateli v prach a popel.

Cynismus vlastních slov Steinmeierovi nejspíš ani nedošel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]