Asi 50 běženců se pokusilo utéct ze zařízení v Bělé pod Bezdězem

Eric Drooker

Zhruba 50 až 60 běženců se dnes pokusilo utéct ze zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. Podařilo se jim poškodit dvě branky, mimo pozemek se ale nedostali. Různé formy protestu jsou v těchto zařízeních běžné, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Nepovedená komunikace nebo vzbouření

„Předpokládám, že chtěli vznést nějaké požadavky, případně se dostat ven z toho zařízení, což se jim nepovedlo,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) České televizi, která o incidentu informovala.
Podle Rendlové se běženci vzbouřili proti svému zajištění v táboře v prostoru pro vycházky. „Dožadovali se propuštění na svobodu. Vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu, takže nedošlo k žádnému útěku žádného z cizinců,“ řekla ČTK. Než přijely policejní posily z Prahy, situace už byla vyřešená.

Nepokoje nejsou ničím novým

Různé formy protestů jsou podle Rendlové v těchto zařízeních časté. Běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli.
Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem má kapacitu 270 lůžek. Slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění.

Kapacita zařízení by se měla zvýšit

Vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda. Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra ČTK už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner