Aspoň vím, kam jít se samopalem, hrozil muž na sociální síti. Za pár hodin skončil na policii

Ilustrační foto (FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: FORUM 24

Hrdinství na sociální síti se nevyplatilo muži, který vyhrožoval účastníkům středečního shromáždění Společně proti nenávisti. Na něm tisíce lidí uctily památku obětí nedávné homofobní vraždy v Bratislavě a vyzvaly vládu a parlament k vyšší ochraně LGBTQI+ komunity a jejich rodin.

Na facebookovém profilu pořadatelů akce se v úterý objevil nenávistný komentář. „Aspoň vím, kam jít se samopalem, dík,“ napsal zřejmě odpůrce LGBTQI+ komunity pod příspěvek na sociální síti. Odvážná slova se mu však pořádně vymstila, velmi rychle se o něj totiž začala zajímat policie. 

(Archiv)

„Včera napsal nenávistný komentář na sociální síť. Dneska už seděl u výslechu na Odboru extremismu a terorismu pražské policie. Za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci mu hrozí až rok vězení,“ oznámili ve středu policisté.

Tisíce lidí ve středu na Václavském náměstí uctily památku zesnulého Juraje a Matúše. Ty v polovině října zastřelil devatenáctiletý mladík před bratislavským gay barem Tepláreň. Vrah z místa činu utekl a později spáchal sebevraždu. 

Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBTQI+ a také Židům. Slovenská policie případ vyšetřuje jako terorismus. Muž podle ní u baru zaútočil poté, co mu nevyšel záměr útoku na slovenského premiéra Eduarda Hegera.

Organizátoři a vystupující středeční akce v Praze vyzvali k zastavení šíření předsudků vůči LGBTQI+ lidem a přijetí zákona, který by umožnil uzavřít manželství i párům stejného pohlaví. „Musíme společně zastavit, aby se šířily předsudky, které krmí tu nenávist. Motivace toho teroristy byla krmená veřejnými vyjádřeními veřejných osobností včetně politiků a političek,“ prohlásil Czeslaw Walek z iniciativy Jsme fér.

Připomněl tak výzvu třiadvaceti organizací, které vyzvaly vládu a parlament k přijetí legislativy k ochraně LGBT+ lidí. „Po střelbě v bratislavském klubu je jasné, že již nelze nečinně přihlížet a čekat, až se podobná tragédie stane i u nás,“ stojí ve výzvě, kterou dosud podepsalo přes 17 tisíc lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články