Ať Babiš dokáže, že Kalousek kradl. Jinak je prolhaná hysterka

Eric Drooker

Místopředseda vlády Andrej Babiš nazval ve Sněmovně bývalého ministra financí Miroslava Kalouska lhářem, tunelářem a zlodějem, který nakradl miliardy. Označil ho za symbol korupce. Obvinil Kalouska, že si „vzal 60 nebo 100 milionů“ za privatizaci Škodaxportu. Babišovi se při hysterickém výlevu místy hlas dostával do fistule.

Šéf a majitel ANO 2011 se rozohnil po věcné Kalouskově intervenci, v níž opoziční lídr předestřel Babišovi jeho monstrózní střet zájmů: Babiš vlastní firmy, na které bere stovky a stovky milionů dotací a daňových úlev, a zároveň jako ministr financí, předseda vlády a poslanec výrazně spolurozhoduje o dotační politice státu. Když tedy Kalousek zjednodušeně, politickým jazykem říká, že si Babiš přihrává miliony, má pravdu. Babiš je také majitelem Mladé fronty Dnes, Lidových novin, Rádia Impuls a dalších médií. To jsou fakta, která lze snadno ověřit. Oligarcha je v situaci, kterou bychom mohli nazvat slovníkem nebožtíka Saddáma Husajna: Matkou všech střetů zájmů.

Na to Babiš vůbec neodpověděl. Řekl jen následující: „Já mám střet zájmů, to všichni věděli. I voliči.“ To je samo o sobě pozoruhodné přiznání, protože až dosud Babiš odmítal, že je ve střetu zájmů. Přesto se Kalouskově intervenci věcně vůbec nevěnoval. Tím to má končit? Ano, mám střet zájmů, ale voliči to věděli a stejně mě volili, no tak co? Takhle přece demokratická společnost nefunguje.

Namísto toho se Babiš pustil do metání fekálií, na něž je jako majitel Agrofertu a bývalý normalizační komunista, připusťme, expert.

Babišova obvinění jsou nesmírně závažná. Místopředseda vlády je musí dokázat. Ano, padla na půdě Sněmovny a jsou zřejmě kryta poslaneckou imunitou, ale tím by věc neměla skončit. Nikdo přece nesmí jen tak, beztrestně, druhého nařknout z krádeže, byť by to bylo ve vřavě politické arény. O Kalouskovi se v soukromí a na veřejnosti řeklo leccos, ale nikdy mu nikdo nic nedokázal, a je proto před zákonem čistý. Je na něj potřeba nahlížet podle principu presumpce neviny.

Pokud má Babiš pravdu, Kalousek musí být vyšetřován, obviněn a odsouzen. Babiš má nyní jako ministr a člen vlády přístup k informacím, ke kterým běžný občan přístup nemá. Čekáme tedy na jasné důkazy, na fakta, kterými podepře svá obvinění.

Pokud to Babiš neudělá, budeme tu mít důkaz jiný: Náš bojovník proti Matrixu je jen obyčejná prolhaná hysterka.

(Pro úplnost – Tady je přepis neuvěřitelného Babišova výlevu ve Sněmovně. Ať žije politická kultura made in ANOfert:

„Víte, co je největší tragédie naší země 25 let po revoluci? Že tenhle lhář, tenhle tunelář, tenhle zloděj, který tady nakradl miliardy, symbol korupce, Kalousek, tady je to napsané, dvacet let jeho zlodějen! Nechť si to každý přečte! Nechť nám řekne jeho střet zájmů s Hávou, jak dělal Omnipol, kšefty s Ministerstvem obrany! Tady je to všechno napsané! Tady si to každý může přečíst. Tady nám někdo káže. Nebo pan Stanjura, jak dělal kšefty na ……(?) (Hlas z pléna.) Takže tady je napsané, jak tenhle zloděj Kalousek, který tu nakradl miliardy, a já rád vrátím ty peníze Mafře, ale nechť Kalousek vrátí miliardy, co tu nakradl! Jaký je tady problém? Tady je problém, že jedenácté přikázání Kalouska zní: Neprokážeš! My dneska máme arbitráž proti českému státu za privatizaci Škodaexportu za 1,5 miliardy a tady po Praze běhá nějaký člověk, který říká, že mu dal 60 nebo 100 milionů korun za tu privatizaci a ještě ho odrbal. Ještě mu to prodal tak, že to zkrachovalo. Tak tenhle člověk mi tady něco káže! To je neuvěřitelné! Taková drzost! Já kdybych měl za sebou to, co on, tak lezu kanály. Já mám střet zájmů. To všichni věděli! I voliči. Ale pan Kalousek nehlásil střet zájmů s Hávou, když Háva prodal solar ČEZu. Ani nehlásil jako svůj byt, že zdělil od Hávy atd. Tak já bych doporučoval, pane Kalousku, abyste se skutečně podíval, co máte za sebou, tady, za dvacet let. Toto vydal nadační fond proti korupci. Všichni to znají. A to je neuvěřitelná drzost, že mě tady někdo obviňuje. Biopaliva? Pan Kalousek prosadil biopaliva! (Smích v sále.) Je to úplně jedno.“)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner