Ať Babiš vrátí 6 milionů eur pro Agrofert. Občané nesmí platit dotace pro oligarchy, vzkáže europarlament

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Deník FORUM 24 má k dispozici návrh rezoluce, v níž se budou poslanci Evropského parlamentu zabývat střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Europoslanec Tomáš Zdechovský potvrdil, že nad návrhem existuje velká shoda, ač se dá očekávat, že některé další body budou ještě přibývat. Jak ale z připravovaného textu vyplývá, bude se opět jednat o rozsáhlé usnesení, které vyzve české úřady i Evropskou komisi k řešení bezprecedentní situace kolem střetu zájmů českého předsedy vlády.

Europoslanci ve své rezoluci shrnou veškerá dosavadní zjištění týkající se Babiše a holdingu Agrofert s tím, že vyvrcholením činnosti evropských institucí je kromě rezolucí nebo kontrolní mise konané v loňském roce definitivní závěr auditorů Evropské komise, který konstatuje střet zájmů českého premiéra.

Eric Drooker

Evropští poslanci se chtějí zabývat zejména kontrolním systémem rozdělování dotací v České republice, kde se podle nich i přes opakované výzvy nedaří bránit střetu zájmů. Mají v plánu také připomenout, že Agrofert stále dostává zemědělské dotace, u nichž stále probíhá druhý audit Evropské komise, po níž budou europoslanci chtít, aby se jasně postavila za vymáhání článku 61 Evropského finančního nařízení, které se týká právě konfliktu zájmů.

V rezoluci se objeví také postoj, který říká, že by „čeští občané a daňoví poplatníci neměli platit ani pocítit dopady premiérova střetu zájmů a Agrofert by měl České republice vrátit všechny peníze, které neoprávněně obdržel“. Konkrétně je v návrhu zmíněno, že by měl konečný vlastník Agrofertu, kterým je Andrej Babiš, „okamžitě vrátit 6 milionů eur“.

Europoslanci nezapomínají ani na kauzu Čapí hnízdo, u níž by chtěli znát co nejdříve výsledek vyšetřování. Dále chtějí hovořit o větší transparentnosti rozdělování dotací v České republice a v jednom z bodů je explicitně zmíněno, že Česko ve věci konfliktu zájmů nedodržuje evropské právo. Europoslanci to označují za „selhání českých úřadů i nečinnost justice“. Evropská komise by proto proti Česku měla spustit mechanismy, které budou chránit rozpočet EU. Znamená to stejnou pozici země, jakou mají momentálně v EU Polsko nebo Maďarsko.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (TOP 09) (Evropská unie)

Europoslanci budou o střetu zájmů Andreje Babiše jednat ve středu dopoledne. Na plénu Evropského parlamentu proběhne rozprava, hlasování se bude konat na červnové schůzi. Naposledy o Babišovi europarlament jednal v loňském roce, kdy v padesátibodové rezoluci navázal na závěry europoslanců, kteří byli v České republice v únoru na tzv. kontrolní misi. Ta konstatovala nejen problémy v rozdělování dotací, ale také ohrožení svobody slova kvůli tomu, že předseda vlády je majitelem třetiny mediálního trhu v naší zemi. O střetu zájmů Andreje Babiše se hlasovalo také na konci roku 2018, od počátku roku 2019 pak probíhal audit, jehož konečné závěry zveřejnila Evropská komise na konci dubna. Ten potvrdil, že Babiš je konečným vlastníkem a ovládající osobou holdingu Agrofert, který z tohoto důvodu nemá nárok na evropské dotace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články