Ať ČSSD z vlády odejde a přestane o tom mluvit, reagoval Babiš na slova Hamáčka

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit, reagoval Andrej Babiš (ANO) na slova předsedy koaliční ČSSD Jana Hamáčka. Ten v neděli v České televizi řekl, že sociální demokracie zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu a poté se poradí, jak dále postupovat.

Hamáčkovi vadí spor o tzv. daňový balíček. Za legitimní označil diskuzi o předčasných volbách, které by se tak mohly vrátit k dřívějšímu termínu na přelomu jara a léta. „Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme, co dál,“ řekl Hamáček v pořadu Otázky Václava Moravce. 

Senátorka za ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Na slova Hamáčka reagoval Andrej Babiš slovy, že se odchodu sociální demokracie z vlády rozhodně nebrání. „Nouzový stav zvládneme i bez jejich účasti ve vládě,“ řekl premiér. Dodal, že vztahům ve vládě by naopak prospělo, kdyby někteří členové ČSSD konečně přestali s vyvoláváním neustálých konfliktů. „Jestli má ČSSD se svou účastí v menšinové vládě problém, tak ať klidně odejde a přestanou o tom donekonečna mluvit,“ dodal.

V sociální demokracii debata o odchodu z vlády zintenzivnila zejména v poslední době kvůli sporu o podobu tzv. daňového balíčku, který počítá mimo jiné se zrušením superhrubé mzdy a změnou daňových sazeb. Hamáček ve sněmovně předložil vlastní návrh, záměr ANO nakonec podpořili poslanci ODS, KSČM a SPD.