Ať jdou do vlády patnáctileté děti, které neměly poznámku, řekl Blažek. Stojí za ním i Černochová

Pavel Blažek (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Pavel Blažek | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek potvrdil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, že nominantem zůstává a hlava státu jeho budoucí jmenování nijak nezpochybnila. Novináři se ale ptali zejména na souvislosti textu serveru Aktuálně.cz, který uvádí, že Blažka prověřuje policie. Později odpoledne se Blažka zastala i jeho budoucí vládní kolegyně Jana Černochová.

Blažek řekl, že kvůli článku se rozhodně kandidatury nevzdá, protože když člověk vstupuje do vlády, nesmí se bát vysvětlovat svou minulost. „Ať jdou tedy do vlády patnáctileté děti, které neměly ani poznámku ve škole,“ myslí si. „Aby se člověk obával, pak tam nemá co dělat,“ dodal.

()

Blažek je přesvědčen, že si jej novináři Aktuálně.cz Lukáš Valášek a Adéla Jelínková vybrali jako cíl před rokem a půl. „Policie je od toho, aby podezírala nás všechny. Valášek s Jelínkovou volí cíleně slova, aby to nějak vypadalo,“ říká Blažek.

„S panem kancléřem se znám od roku 2013,“ odpověděl na dotaz, jaký vztah má s Vratislavem Mynářem. „Když jsme nevěděli, jak je to s panem prezidentem, dotázal jsem se ho, jak je na tom,“ řekl a doplnil, že Miloš Zeman je mentálně připravený.

Na otázku deníku FORUM 24, zda si kauzu spojuje s tím, že v minulosti kritizoval Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, řekl: „Určité jevy ve státním zastupitelství jsou znepokojivé, to si myslí celá politická scéna včetně opozice, to je jenom můj názor. Nemyslím si ale, že tuto kauzu by dělali v Olomouci proto, abych já se nestal ministrem,“ odpověděl. „Kauza Blažek neexistuje,“ doplnil.

Černochová taktéž po schůzce s prezidentem odmítla, že by se měl Blažek vzdávat kandidatury. „Pan kolega Blažek jasně vysvětlil, že v žádných kauzách nefiguruje,“ uvedla budoucí ministryně obrany. Postup Transparency International v celém případu označila za „neprofesionální“.

Ilustrační foto (archiv FORUM 24)

Blažek je od roku 2013 poslancem, ministrem spravedlnosti byl již zhruba rok ve vládě Petra Nečase (ODS). V pondělí večer obhájil funkci předsedy jihomoravské organizace občanských demokratů. V nedávném rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že za důležité v justici považuje, aby pokračovala práce na novém trestním řádu. U státních zástupců by se podle něj mělo více dbát na jejich odpovědnost, a to zejména v přípravném řízení.

Server Aktuálně.cz a deník Hospodářské noviny (HN) tento týden na základě anonymních zdrojů uvedly, že Blažka podezřívá policie z podílu na korupci a manipulaci s městským majetkem v Brně. Už loni v létě tato média uvedla, že o zapojení Blažka a dalších politiků ODS do korupce vypovídal stíhaný bývalý starosta Rojetína na Brněnsku Pavel Hubálek. Protikorupční organizace Transparency International v úterý s odkazem na informace HN sdělila, že Blažek by neměl být ministrem, protože by to budilo pochybnosti o ovlivňování vyšetřování zmíněných kauz. Blažek v pondělním tiskovém prohlášení popřel, že by byl někdy vyšetřován pro kupčení s byty v městské části Brno-střed nebo v brněnské korupční kauze Stoka. Blažka opakovaně podpořil předseda občanských demokratů a designovaný premiér Petr Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]