Ať mrznou jako lidé v Kyjevě. Petice vyzývá dodavatele energií, aby odpojili ruskou ambasádu

Policejní zátaras před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze. (ČTK)

Policejní zátaras před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze. | FOTO: ČTK

Projekt Dárek pro Putina zveřejnil petici, ve které vyzývá dodavatele energií a vody, aby odpojili budovy, které v Česku patří Ruské federaci. „Rusko se evidentně rozhodlo zlomit Ukrajinu tmou a mrazem,“ stojí v textu petice, která reaguje na dění z posledních týdnů, kdy se ruské útoky soustředí hlavně na energetickou infrastrukturu Ukrajiny.

„Už několik týdnů čelí ukrajinská města a vesnice bezprecedentním raketovým útokům ze strany Ruska. Terčem jsou především elektrárny, teplárny a vodárny. Tato nová fáze války přináší katastrofické a navíc každodenní dopady na životy civilního obyvatelstva. Bez energií a vody se ocitají nejen byty, školy a školky, obchody a výrobní závody, ale také například nemocnice,“ popisuje situaci na Ukrajině  za projekt Dárek pro Putina Martin Ondráček v textu petice.

„Rusko se evidentně rozhodlo zlomit Ukrajinu tmou a mrazem. Z hlediska vyššího principu mravního žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali ruským diplomatům v Praze ochutnat jejich vlastní medicínu. Žádáme odpojení všech budou v majetku Ruské federace od plynu, vody a elektrické energie,“ dodává.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Projekt Dárek pro Putina založil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Za peníze vybrané ve sbírce nakupuje vojenský materiál ministerstvo obrany u českých výrobců a dodavatelů podle požadavků ukrajinské armády. Na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze dosud ze sbírky putovalo víc než 213 milionů korun. Češi se už v rámci sbírky složili i na tank, který aktuálně ukrajinská armáda využívá na frontě.

Rusko od začátku října masivně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Následkem jsou mimo jiné rozsáhlé výpadky v dodávkách elektrické energie, tepla a vody. Ukrajinské úřady po nich také hlásí oběti z řad civilistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články