Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se ostře pustila do Ruska. Důvodem je jeho chování v Arktické radě, které od roku 2021 země diktátora Vladimira Putina předsedala. Rusko nyní hrozí, že z organizace vystoupí. Argumentuje destruktivní politikou západních států.
„Rusko umí pouze poradit, jak krást cizí území a zabíjet nevinné lidi. A na to Arktická ani jiná rada nejsou zvědavé. Ať Rusáci vypadnou ze všeho a továryšč Putin ať se dostaví do Haagu,“ napsala Němcová v neděli na sociální síti.
Reagovala tak na slova vysokého ruského diplomata Nikolaje Korčunova, který v neděli pohrozil, že Moskva může kvůli destruktivní politice západních států vystoupit z Arktické rady. Předsednictví v této mezivládní organizaci přebírá od letošního roku Norsko, které po dvou letech přebírá pravomoci právě od Ruska.
„Chtěl bych upozornit, že nepozvání zástupců Ruska by znamenalo porušení práv členské země a v takovém případě by pokračování účasti naší země na činnosti této organizace bylo jen stěží možné,“ prohlásil Korčunov.
Ten už dříve hrozil, že posilování vojenské přítomnosti NATO v Arktidě by mohlo vést k eskalaci. Norsko, které je členským státem NATO, v roce 2021 povolilo Spojeným státům vybudovat zařízení na třech norských leteckých základnách a jedné námořní základně.
„Jsme znepokojeni tím, co se děje poblíž naší hranice s Norskem,“ stěžoval si tehdy v Reykjavíku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Náš soused Norsko, které nikdy nevyznávalo trvalou přítomnost cizí armády na svém území, se rozhodlo pro změnu,“ dodal.
Arktickou radu založily v roce 1996 Dánsko, Finsko, Island, Kanada, Norsko, Rusko, Švédsko a USA společně s šesti organizacemi zastupujícími původní arktické obyvatelstvo. Cílem organizace je rozvíjet vzájemnou spolupráci a společně řešit otázky udržitelného rozvoje oblasti a ochrany jejího životního prostředí.
Rusko se zajímá o Arktidu zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců.