Atmosféra v koalici PirSTAN houstne. Do příštích voleb půjdeme sami, vzkázal Rakušan

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Tony Havlík / se svolením autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Tony Havlík / se svolením autora

Pirátská strana zveřejnila v pondělí analýzu, ve které v podstatě viní Starosty z vlastního volebního debaklu. Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana ale nevyvolalo zveřejnění v koalici žádné rozpory a během úterního vyjednávání dvou vítězných koalic se dokázali dohodnout. Od voleb ale atmosféra v hnutí STAN zhoustla. „Příště půjdeme sami,“ říká jasně Rakušan.  

„Je překvapivé, že máte všichni představu o tom, že když se s Piráty potkáme, tak máme šavle, kolty a je tam nenávist,“ okomentoval situaci s Piráty v rozhovoru pro Právo Vít Rakušan. „Ze schůzky nikdo neodešel, a to chci zdůraznit, domů jako absolutní vítěz a někdo jako absolutně poražený.“ Znovu by ale Starostové s Piráty do koalice prý nešli.

„Oni v pondělí zveřejnili analýzu, ale v úterý jsme se v osm ráno sešli před jednáním se SPOLU a tam jsme si řekli, že teď nebudeme řešit žádné interní problémy, to si užijme někdy jindy, teď se pojďme připravit jako koalice,“ popisuje Rakušan a dodává, že jako koalice dokázali bezprostředně vyjednávat i den poté, co byla zmíněná analýza zveřejněna.

Ne všem ale připadá, že koalice PirSTAN řeší problémy interně. „Opravdu je zapotřebí, abyste si Piráti a STAN prali veřejně vaše špinavé prádlo? Podle mě je potřeba síly spíše napnout jiným směrem. Pokud si chcete dát do huby, tak to udělejte někde mimo média. Osobně říkám, že my za koalici SPOLU už chceme začít pracovat na změně,“ napsal na twitter v sobotu odpoledne místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský. Možná právě v reakci na Rakušanova slova.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude v rukou Pirátů

Jako neúspěch Starostů vidí Vít Rakušan to, že si strana nedokázala udržet ministerstvo pro místní rozvoj. Ze strany Pirátů podle Rakušana nebyl jejich zájem o konkrétní ministerstvo ultimativní, ale „…vyplynulo to z vyjednávání, když se domluvilo, že digitalizace bude na ministerstvu pro místní rozvoj. A je to ministerstvo, které je pro ně zásadní. Pro nás bylo důležité ministerstvo školství, o které Piráti měli také zájem.“

Starostové by byli rádi, kdyby v expertních týmech na ministerstvu fungovali i jejich lidé. „Na druhé straně kvůli digitalizaci, která tam bude centralizována, je to jistě kompetencí Pirátů,“ uznává předseda hnutí STAN.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Změnu čeká i kompetenční zákon, a to hned v několika ohledech. Digitální agenda i datové schránky, které nyní spravuje ministerstvo vnitra, se přesunou na místí rozvoj. Podle Rakušana nepůjde o jediný přesun. „Už máme s Ivanem Bartošem vypracovaný návrh, jak by se měly agendy přesouvat. Budeme muset samozřejmě postupovat hodinářsky, abychom nevykostili něco, co by pak nefungovalo. A samozřejmě budeme muset pracovat v rámci celé vlády,“ říká.

Nový šéf Ústředního krizového štábu

Vít Rakušan nastupuje do nové pozice šéfa Ústředního krizového štábu v nevděčné době. Počty nakažených rostou a situace ohledně koronaviru se výrazně zhoršuje. Podle Rakušana bychom při dobrém managementu nemuseli uvrhnout zemi do dalšího lockdownu.

„Důležité jsou hlavně počty lidí v nemocnicích a v těžkém stavu. Prvotně se budeme muset zaměřit na nejvíc postižené regiony. Souhlasím s tím, co udělala teď vláda že nařídila kontroly v restauracích a kavárnách,“ vysvětluje Rakušan.

Podle předsedy Starostů by nemělo dojít ani k většímu nátlaku na neočkované, jako se tomu děje například v Sasku, kde do kin či restaurací smí jen naočkovaní. „Proočkovanost u nás není ani tragická, ani skvělá. A je tu prostor k motivační kampani. Musíme víc zapojit praktické lékaře. Ti své pacienty dokážou přesvědčit. Musíme lékařům výrazně navýšit platby za domácí návštěvy, protože seniory může přesvědčit hlavně osobní konzultace s lékařem,“ vysvětluje Rakušan.

Vít Rakušan nevyvrátil ani to, že by testy na koronavirus mohly být opět placené. „Nemám to prokonzultované s panem profesorem Válkem (Vlastimil Válek bude pravděpodobně novým ministrem zdravotnictví). Ale podle mého, pokud nám testy přinášejí data o covidu, tak bych byl pro,“ uzavírá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články