Audit neaudit, Babiš dál čerpá dotace a státní úředníci se smějí veřejnosti do očí

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu | FOTO: ČTK

Státní zemědělský intervenční fond odmítá veřejnosti předložit právní analýzu, podle které vyplácí dotace Agrofertu. Úředníci se navíc veřejnosti vysmáli do očí, když napsali reportérce Českého rozhlasu, že poskytnutí takové informace není ve veřejném zájmu. Fond na základě této analýzy, která zcela viditelně hraje Babišovi do karet, právě proplatil Agrofertu dotace ve výši 51 milionů korun.

Peníze jdou z veřejných prostředků České republiky do soukromých firem, které podle evropských auditorů ovládá předseda vlády. Právní analýza, kterou fond odmítá ukázat, by se musela vypořádat s nezvratnými důkazy, kterými audity odhalují Babišovo faktické podnikání.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Co jiného může být pro nás důkazem konfliktu zájmů předsedy vlády než to, že státní úředníci nehodlají zveřejnit ani své motivy, proč náhle opět Agrofertu posílají peníze. Víme jen, že by to prý podle jejich názoru mohlo narušit nestranný průběh prověrky. Čímž je ovšem jasné, komu tito úředníci straní.

Server iROZHLAS.cz uvádí, že „o právní analýzu, kterou se fond zaštiťuje, požádal loni v prosinci s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Jde totiž o klíčový dokument, který Agrofertu umožňuje – i přes probíhající auditní šetření – dál čerpat miliony korun z unijního i českého rozpočtu. Odpověď? Zamítnuto.“

Podle státních úředníků v éře premiéra Babiše nemá veřejnost co strkat nos do toho, komu oni vyplácejí veřejné dotace z peněz daňových poplatníků. A jestli podle nich něco opravdu odporuje veřejnému zájmu, tak to je pravdivá informace o tom, proč právě oni posílají peníze předsedovi vlády.

Že se ti lidé ze Státního zemědělského intervenčního fondu za sebe nestydí. Ale jak je vidět, nestydí. A také se nestydí poslat do Bruselu žádost, aby ty peníze koukal proplatit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články