Audit o Babišovi bude na podzim hotov. My ho zveřejníme, sdělila evropská ombudsmanka

Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová (Evropská unie)

Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová | FOTO: Evropská unie

Evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová se v rozhovoru pro deník FORUM 24 vyjádřila k auditu Evropské komise, který se týká střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Ona sama se na Evropskou komisi obrátila s dotazem, kdy bude audit, který probíhá od počátku roku 2019, dokončen. Komise jí odpověděla, že se tak stane na podzim.

O’Reillyová se o audit Evropské komise zajímá kvůli tomu, že jednou ze zásadních věcí, o které se její úřad zasazuje, je transparentní fungování evropských institucí. Na ně také často míří stížnosti občanů, kteří se na její úřad obracejí. O’Reillyová již v loňském roce vyzvala ke zveřejnění dopisu, který eurokomisař Günther Oettinger v listopadu 2018 Babišovi kvůli řešení střetu zájmů poslal.

Jiří Pospíšil (FB JP)

Deník FORUM 24 se O’Reillyové ptal na to, zda je v pořádku, že audity trvají takovou dobu a občané nemají jasné informace. „Na jedné straně souhlasím s tím, že není možné, aby audity probíhaly nějakým způsobem veřejně. Je ale pravda, že jsme zaslali dotaz Evropské komisi, kdy bude audit dokončen. A doporučili jsme také, aby byl také proaktivně zveřejněn. Komise by měla odpovědět během října. Takže všechny procesy běží, během probíhajícího auditu nebylo možné zveřejnit nic.  Jakmile bude audit dokončen, letos na podzim, měl by také být zveřejněn. My jej zveřejníme,“ uvedla ombudsmanka.

Druhý audit, který Evropská komise dokončuje, se během nejbližších týdnů očekává i podle řady dalších informací. V ankete to před časem deníku FORUM 24 potvrdili také někteří čeští europoslanci. Evropské komisi navíc uplyne šestiměsíční lhůta, kterou pro finalizaci má.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Auditoři dorazili do České republiky v lednu 2019 poté, co Evropský parlament poprvé jasnou většinou odhlasoval, že Babiš je ve střetu zájmů. 29. listopadu 2019 Evropská komise zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Audit potvrdil, že Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš střet zájmů odmítl a tvrdí, že z českého pohledu audit není konečný. Nyní se očekává dokončení druhého auditu. Ten by mohl představovat daleko větší částky než ten první.

Na tom, že je Babiš ve střetu zájmů, se shodl i nově obsazený Evropský parlament, který kvůli tomu v červnu přijal bezprecedentní usnesení, v němž požaduje mj. systémové řešení problému střetu zájmů.

Celý rozhovor s Emily O’Reillyovou přineseme v Revue FORUM, které vychází v pondělí 12. října 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]