Audit o Babišovi znovu v europarlamentu: Bude jej řešit výbor pro rozpočtovou kontrolu

ČTK

Premiér Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Problém premiéra Andreje Babiše kvůli střetu zájmů stále trvá. Ač nebyla oficiálně zveřejněna definitivní zpráva auditorů Evropské komise, věc se opět dostává na půdu Evropského parlamentu. Deníku FORUM 24 potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, že o věci bude jednat Výbor pro rozpočtovou kontrolu. Totéž oznámil i pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Frakce Zelených/FTA, do které Peksa patří, navíc chce tlačit na urychlené zveřejnění konečné verze auditu. „Frakce Zelených/EFA důrazně vybízí Evropskou komisi, aby zprávu zveřejnila co nejdříve,“ vzkazuje. „Je nutné na střet zájmů reagovat nyní a nenechat Čechy a všechny Evropany čekat další dva měsíce,“ uvedl Peksa.

Na zasedání výboru by mohl dorazit i eurokomisař pro rozpočet Johanness Hahn, který věc převzal po Güntheru Oettingerovi.

Obsah auditní zprávy nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje. 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes dopoledne uvedla, že řízení k auditu nekončí. Na úterý dopoledne svolala tiskovou konferenci, na kterou dnes odkázal Babiš. „Evropská komise teď tvrdí, že je audit konečný, ale to neznamená, že má pravdu. Budou tam nějaké lhůty, ČR se k tomu vyjádří. Předpokládám, že pokud nebude (závěr auditu) v souladu s tím, co ČR tvrdila, tak ho určitě odmítne,“ uvedl Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner