Auditoři Babišova střetu zájmů už jsou v Praze

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Potichu a bez větší pozornosti začal audit unijních kontrolorů na českých úřadech. Důvodem je premiér a majitel hnutí ANO Andrej Babiš a dotace pro Agrofert. Přesněji řečeno obří střet zájmů, který je z oficiálního pohledu Bruselu zatím veden v kategorii podezření.

Spuštění v prosinci ohlášeného auditu Evropské komise potvrdilo  ministerstvo práce a sociálních věcí. Tři generální ředitelství eurokomise zkoumají předcházení střetu zájmů při přerozdělování unijních dotací. Audit už začal také na ministerstvu pro místní rozvoj. Po neděli pak ve Státním zemědělském intervenčním fondu.

ČTK

S upozorněním, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, přišla jako první protikorupční organizace Transparency International a připojili se k ní Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovládat a zároveň má coby předseda vlády vliv na vyjednávání o podobě evropského rozpočtu a rozdělování dotací z Bruselu v Česku.

Ministerstvo zemědělství po Novém roce doručilo Evropské komisi podklady k prověření plateb eurodotací Agrofertu. Zemědělský fond od loňského srpna, od kdy platí nové nařízení o střetu zájmů, neproplatil Agrofert žádný nový projekt. Ostatním farmářům se dotace vyplácejí.

Babiš stále dokola opakuje, že kvůli unijním dotacím pro koncern Agrofert není ve střetu zájmů, protože kolos vložil do svěřenského fondu a nemá na něj vliv. Studie bruselské právní služby ale dospěla k závěru, že český premiér z Agrofertu stále těží. Evropský parlament navíc minulý měsíc drtivou většinou odhlasoval rezoluci, která vyzývá ke zmrazení dotací pro Agrofert.

Zbyněk Pecák

Podle zprávy evropských právníků hrozí, že Česko bude muset vrátit přinejmenším část z dotací proplacených Agrofertu. Může jít o více než dvě miliardy korun. Babiš je také podezřelý z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v případě dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner