Austrálie odhalila čínskou špionážní loď. Sledovala jedno z nejdůležitějších australských vojenských zařízení

Čínská vlajka (Archiv F24)

Čínská vlajka | FOTO: Archiv F24

Austrálie u svého západního pobřeží vysledovala čínskou špionážní loď, řekl v pátek ministr obrany Peter Dutton. Jde podle něj o „agresivní čin“ ze strany Pekingu.

Průzkumná loď vybavená nejpokročilejší technikou se dostala do blízkosti utajované australské námořní komunikační základny v Exmouthu, která podporuje ponorky Spojených států a dalších spojeneckých zemí, píše portál ABC. Jde o jedno z nejdůležitějších australských vojenských zařízení.

Podle Duttona Austrálie pohyby čínského plavidla sledovala přibližně týden.

Ministr označil situaci za bezprecedentní. Starosti mu dělá, jak daleko na jih se čínská špionážní loď dostala, i to, že se snažila při plavbě kolem pobřeží shromáždit co nejvíce informací.

Letos v únoru australský premiér Scott Morrison označil za lehkomyslné a nezodpovědné chování posádky čínské válečné lodi, která namířila laserový paprsek na pozorovací letadlo australských vzdušných sil.

Dutton v pátek popřel, že informaci o čínské špionážní lodi úmyslně zveřejnil krátce před parlamentními volbami naplánovanými na 21. května s úmyslem vyvolat mezi lidmi strach. „Myslím, že lidé chápou obtížnost současné reality v indopacifickém regionu i agresivní činy ze strany čínského vedení a čínské vlády,“ řekl.