Autentický záznam Dvořákovy Rusalky míří do New Yorku

Eric Drooker

Jediný autentický notový záznam opery Rusalka Antonína Dvořáka poprvé opustí Českou republiku a vydá se na cestu do Spojených států. Výstava v Českém národním domě v New Yorku, kam dílo zamíří, začne 1. února a potrvá zhruba tři týdny. Na svém webu o tom informuje Národní muzeum. Den po zahájení výstavy se v newyorské Metropolitní opeře odehraje premiéra nového nastudování Rusalky, které se zúčastní ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Návštěvníci výstavy uvidí také další zajímavé předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. „Výstava s názvem Rusalka byla připravena právě v souvislosti s premiérou opery,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

V New Yorku Národní muzeum v roce 2014 vystavovalo rukopis partitury Dvořákovy Novosvětské. Dělo se tak u příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce, kdy Česká filharmonie zahrála v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa – v místě, kde měla svou světovou premiéru. Rukopis tehdy české území opustil poprvé po sto letech.

Tóny Rusalky zaznějí v Metropolitní opeře v New Yorku teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery bude Američanka Mary Zimmermanová, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová. Newyorská scéna nabídla posluchačům Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila americká pěvkyně Renée Flemingová v režii Otto Schenka.

Herman se na pracovní cestě v USA, kterou zahájí v pondělí, také setká s českou velvyslankyní při OSN Marií Chatardovou, se zástupci krajanských organizací, významným newyorským rabínem Arthurem Schneierem a starostkou Manhattanu Gale Brewerovou. U památníku připomínajícího teroristické útoky z 11. září 2001 položí květinu u jmen českých obětí, Aleny Sašínové a Lukáše Rambouska.

Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle. Roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. Nejznámější árií z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]