Ruský bloger Vladimir Luzgin, byl ve své vlasti odsouzen k pokutě v přepočtu asi 86.000 korun za sdílení stati o druhé světové válce na sociální síti VKontakte.
Autolakýrníka z Permu potrestaly ruské soudy za to, že jím sdílený článek vinil z rozpoutání druhé světové války kromě nacistického Německa také komunistický Sovětský svaz. Myslím si, že hodnocení historie by mělo náležet historikům, a nikoliv soudům. Pravdou ovšem je, že Sověti po dohodě s německými představiteli napadli v září 1939 Polsko bez vyhlášení války.
Pan Luzgin se proto rozhodl emigrovat do České republiky a požádat u nás o politický azyl. Jeho příběh dokazuje fakt, že současné putinovské Rusko se vzdaluje od demokracie a stále více se blíží totalitě. Není to totiž jediný případ útoku na svobodu projevu v této zemi. Už dříve byla perzekuována ruská nezávislá televizní stanice Dožď. Ta uspořádala anketu, při které se ptala veřejnosti, zda se obléhané město Leningrad mělo vzdát nacistům kvůli záchraně statisíců lidských životů. Ruská generální prokuratura ji kvůli tomu vyšetřovala z podezření z extremismu a distributor satelitního televizního signálu ji přestal šířit.
Spory ohledně dějinných událostí a jejich výkladů by se měly řešit diskusí, a ne represemi státních orgánů. I u nás máme hodně sporných momentů v historii. Jsou to třeba husitství, doba pobělohorská nebo také konec druhé světové války, protože někteří odborníci považují příchod Rudé armády do českých zemí v roce 1945 za novou okupaci, nikoliv za osvobození. Ano, můžeme se o to hádat do krve, ale považoval bych za návrat do komunistické éry, pokud by byl nařízen jediný správný pohled na dějiny a za každý jiný by byli lidé postihováni.
Mezi základy západoevropské kultury vycházející z křesťanství a judaismu patří i lidská práva včetně možnosti říci bez obav svoje mínění. Francouzskému filozofu Voltairovi bývá přisuzován tento slavný výrok: „Pane, já s vaším názorem nesouhlasím, ale budu se bít za to, abyste jej mohl svobodně vyslovit.“ Proto žádám, aby byl Vladimiru Luzginovi, který je ve své vlasti pronásledován kvůli svému názoru, byl v České republice udělen politický azyl.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), je europoslanec