Autolékárničky a Mf DNES: Odborník citovaný v článku se ohradil proti manipulaci Babišových novin

()

V úterý ráno se vzedmula vlna opovržení proti Mf DNES. Důvod byl jasný. Zatímco všechny ostatní deníky řešily na titulní straně demonstraci proti Zdeňku Ondráčkovi v čele komise pro kontrolu GIBS z předchozího večera, které se učastnily desetisíce lidí, Mf DNES měla na pořadu dne důležitější téma – autolékárničky. Ať už to mnoha lidem přijde spíše zábavné, že Babišova média schválně neinformují o zásadních tématech, odborníkovi, který pomáhal s tvorbou článku, nikoli. Vydal dokonce prohlášení o tom, jak mu chování Mf DNES přijde nekorektní a manipulativní a vnímá tento článek jako zneužití jeho vyjádření.

Ve svém prohlášení Ondřej Koudela lituje toho, že se stal součástí politických manipulací. „Stal jsem se tak částečně tím, kdo pomáhá deníku Mf DNES zakrývat podstatné a klíčové politické události jen proto, že jeho majiteli nejsou po chuti. Vnímám to jako zneužití mých vyjádření a mé poctivé práce ve prospěch politické manipulace. A tomuto zneužití jsem nemohl jakkoliv zabránit. Dokonce je tato událost v rozporu s etickým kodexem sdružení PrPom, jehož jsem zakladatelem a které se deklaruje jako přísně nepolitické.“

Ondřej Koudela je jedním ze zakladatelů sdružení PrPom, které pořádá mj. jednodenní zážitkové kurzy první pomoci. Rádi by změnili způsob, jak se v České republice učí první pomoc a snaží se společnost vzdělávat kreativním a inovativním způsobem. Jeho celé prohlášení naleznete níže.

Celé prohlášení Ondřeje Koudely:

Vážení kolegové, přátelé, čtenáři,

rád bych se čistě osobně vymezil vůči publikování článku s názvem „Autolékárny při nehodě k ničemu“, který vyšel v deníku MF dnes 6. března 2018.

Autolékárnička versus demokracie. Rád bych bojoval za obojí (Ondřej Koudela)Cítím hluboké znepokojení, zlost a vztek. Večer 5. března 2018 proběhly po celé České republice masové demonstrace, které se zcela právem zastávaly demokratických principů a odsuzovaly jejich pošlapávání, jak jej v poslední době provádí Andrej Babiš, Miloš Zeman a další politici.

Deník Mf DNES se k této významné události postavil manipulativním způsobem, který mi z novinářského hlediska připadá zcela neprofesionální. Na titulní straně dal prostor sdělením, která s demonstracemi nikterak nesouvisejí a snaží se tak — věřím, že naprosto záměrně — odvádět pozornost od protestů, které jsou zaměřeny i proti jeho majiteli, Andreji Babišovi.

Stal jsem se tak částečně tím, kdo pomáhá deníku Mf DNES zakrývat podstatné a klíčové politické události jen proto, že jeho majiteli nejsou po chuti. Vnímám to jako zneužití mých vyjádření a mé poctivé práce ve prospěch politické manipulace. A tomuto zneužití jsem nemohl jakkoliv zabránit. Dokonce je tato událost v rozporu s etickým kodexem sdružení PrPom, jehož jsem zakladatelem, a které se deklaruje jako přísně nepolitické.

Prosím, abyste vnímali zcela odděleně dvě mé snahy, které se kvůli selhání deníku Mf DNES dostaly do konfliktu:

Upřímně se snažím, aby na Českém trhu došlo k prudkému zvýšení kvality autolékárniček. V rámci této snahy adekvátně komunikuji s médii a poskytuji férové informace. Samotný článek o autolékárničkách považuji obsahově za profesionální. Jeho autorky odvedly, dle mého názoru, dobrou práci. Za tvrzeními v článku si plně stojím.
Upřímně se snažím, abych společně s Vámi mohl žít v zemi, ve které je demokracie pevně zakotvena a respektována jako základní princip lidského soužití. Vymezuji se vůči lidem, kteří se o toto nezasazují, popřípadě vedou naši zemi neprofesionálním způsobem. Jako zodpovědný občan jsem například podepsán pod peticí „Milion chvilek pro demokracii“. Toto vymezování mohu provádět pouze v osobní rovině, abych zároveň respektoval etický kodex své vlastní firmy.
Děkuji Vám, že tuto ostudnou shodu okolností pochopíte. Věřím, že se pod mé prohlášení rádi připojí i další lidé, moji kolegové, kteří jsou ve stejném článku citováni. Rád jim zde dám prostor.

S pozdravem Vám všem, upřímně zklamaný,
Ondřej Koudela

Právě v této době potřebujeme svobodná média. Pomozte nám nákupem předplatného Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com