Pohled na počínání autoritářů po celém světě ukazuje, že lidská práva a občanské svobody jsou během pandemie koronaviru zvláště ohrožené. I Češi by se vzhledem k oslabovaným demokratickým institucím a ochromeným médiím měli mít na pozoru.
Ve světě lze snadno najít desítky režimů, které zneužily boj s pandemií koronaviru k upevnění vlastní moci. Americký server Vice jich vyjmenoval hned 30 a rovnou přiznal, že se ani nepokoušel sestavit jejich kompletní seznam. Jen tak si lze také vysvětlit, že v jeho výčtu není Babišem zachvacované Česko. Andrej Babiš už koncem března prostřednictvím svého ministra obrany Lubomíra Metnara navrhl posílení pravomocí vlády a premiéra v případě krizové situace. Díky okamžité důrazné odmítavé reakci opozice a společnosti od tohoto konkrétního pokusu upustil. I vnitřní hranice země však nechává dál zavřené, aniž by na tom shledával cokoliv nepatřičného.
Autoritáři spatřili v nastalé krizi šanci na upevnění moci. O tom, co všechno se za těchto okolností děje, leccos napovídá již zmíněný, spíše namátkou vytvořený výčet 30 režimů zneužívajících pandemii koronaviru. Do jejich repertoáru patří cenzura, sledování lidí i rozšiřování pravomocí policie, ale také pohrůžky střílením názorových oponentů či jejich zavírání do klecí pro psy, jak to zavedl filipínský prezident Rodrigo Duterte.
„Autoritářští vůdci od Běloruska až po Venezuelu se do jednoho snaží využít pandemie koronaviru a s ní souvisejících zmatků k tomu, aby si zajistili mimořádné nové pravomoci,“ píše server Vice. Jako častou formu zneužití situace jmenuje odklad voleb s poukazem na nebezpečí šíření nákazy, oklešťování svobody slova i mizející soukromí občanů. Represivní aparát pak často dostává mimořádné pravomoci k tvrdým zákrokům.
„Vlády po celém světě, ať už jsou nepokrytě autoritářské jako v Číně a Rusku, nebo v zemích, které o svobodu teprve přicházejí, jako je Maďarsko nebo Filipíny, zneužívají nastalé krize k upevnění moci a podrývání lidských práv,“ cituje Vice analytičku Allie Funkovou z renomované lidskoprávní organizace Freedom House. „A s tím, jak se pandemie bude prohlubovat a zasáhne i další státy na jižní polokouli, uvidíme, že tohle byla jen špička ledovce,“ upozorňuje Funková.
Lidskoprávní experti OSN už při propuknutí krize před měsícem varovali vůdce po celém světě, aby této situace nezneužívali. Aby nedocházelo k prorůstání moci autoritářů do zákonodárství a politického systému, měla by být veškerá restriktivní opatření střídmá a formovaná na míru dané situaci. Měla by být pro občany co nejméně obtížná a sloužit výhradně zájmu ochrany zdraví veřejnosti, uvedli dotyční experti základní pravidlo v potýkání se s nastalou krizí.
Je zjevné, že Česká republika má v tomto ohledu už teď značné rezervy, zejména pokud jde o svobodu pohybu, jejíž odnětí premiér nedokázal jakkoli, natožpak věrohodně zdůvodnit.