Až bude Zeman za své řeči platit milionovou pokutu, z čí kapsy to asi tak půjde?

(koláž F24)

FOTO: koláž F24

Prezident republiky by měl podle senátora Libora Michálka (za Piráty) dostat až milionovou pokutu, pokud by se dopustil porušení ústavního pořádku. Michálkovi vadí i to, že prezident není z ústavy odpovědný za výkon své funkce. V ústavě chce proto stanovit, že hlava státu musí jednat odpovědně, nesnižovat důstojnost úřadu a „dávat přednost zájmům České republiky před zájmy cizích mocí nebo partikulárními či osobními zájmy“.

Dnes jsou skutečně na prezidenta všichni krátcí, ať dělá, co dělá.

Článek 54 odstavec 3 Ústavy říká, že prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný. Taky je tu článek 65 odstavec 1 Ústavy, podle kterého není možné prezidenta republiky po dobu výkonu funkce zadržet trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Jedinou výjimkou je velezrada prezidenta. Podle Ústavy (článek 65 odstavec 2): „Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.“

Velezrada je něco jiného než vlastizrada podle trestního zákoníku. Tento pojem se u nás používá jen v souvislosti s prezidentem. Za velezradu je jedinou sankcí to, že prezident přijde o prezidentský úřad a způsobilost znovu jej nabýt.

Jen na upřesnění. Vlastizrada je trestný čin, který podle trestního zákoníku spáchá ten „občan ČR, který ve spojení s cizí mocí (každý stát mimo Českou republiku) nebo s cizím činitelem (osoba, která sice není oprávněna jednat jménem cizího státu, ale má na politické dění v něm významný vliv) spáchá trestný čin rozvracení republiky, teroristického útoku, teroru nebo sabotáže“. Za to je možné dostat dvacet let nebo výjimečný trest, tedy nad dvacet let vězení nebo doživotí. Tolik ke slovíčkům.

A je to. Kromě zbavení úřadu nemůžeme dnes s prezidentem nadělat nic, ať se chová, jak se chová, byť by celou zemi po celé roky ztrapňoval polopříčetným chováním.

Snižování důstojnosti funkce prezidenta je pro Miloše Zemana skoro denní chleba. Jeho ustavičné lhaní a sprostoty se linou jako zápach z kanálu. Polovině občanů to ale nijak nevadí, což je ovšem výpověď o nich samotných a není to veselé zjištění.

Problém je v tom, že za lži (už to má od soudu na stole dvakrát) ho nikdo nesesadí. Jiné tresty budou na tuto osobu sotva účinné. Pokud bude muset za cokoli platit pokutu, půjde to nakonec z kapes občanů. Takže prezident bude páchat ošklivé věci, a čím víc je bude páchat, tím víc mu na to budeme přispívat. Pokud by tedy takový návrh prošel.

Jediné účinné řešení je, aby Zeman prezidentem být přestal a nikdo podobný se jím už nestal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]