Až o třetinu levnější byty. Praha představuje koncept Dostupného družstevního bydlení

Dostupné družstevní bydlení (istockphoto.com.)

Dostupné družstevní bydlení | FOTO: istockphoto.com.

V České republice je druhé nejhůře dostupné bydlení v Evropě. Tento problém pomůže vyřešit nový projekt hl. m. Prahy – Dostupné družstevní bydlení (DDB). Primárně středně příjmové skupině obyvatel umožní získat až o třetinu levnější byty. První pražský projekt tohoto typu vyroste v Radlické ulici v Praze 5. Město už ale jedná o výstavbě i v dalších městských částech. Nejdále jsou jednání s Prahou 12.

Projektem Dostupné družstevní bydlení (DDB) se hl. m. Praha snaží přispět k vyřešení bytové krize na svém území. Nedostatek volných bytů dopadá nejvíce na skupinu obyvatel ze středně příjmové skupiny, která v Praze tvoří přibližně třetinu domácností. Praha jako člen družstva bude disponovat v každém z projektů třetinou bytů určených pro pracovníky důležité pro infrastrukturu města.

První projekt DDB se postaví v Radlické ulici v Praze 5, kde vznikne až 266 bytových jednotek. Na výstavbu nových bytů se už připravuje městská část Praha 12 a vážný zájem projevily i městské části Praha 10, Praha 13 a Praha 8. Zájemci o budoucí zapojení do bytových družstev se o více informací mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře.

„Družstevní bydlení je nejrychlejší cestou, jak Pražanům zajistit cenově dostupnější bydlení – a to nejenom pro mladé rodiny či seniory, ale také pro zástupce profesí klíčových pro chod a rozvoj města, například učitele, zdravotníky, hasiče nebo strážníky,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová, která dlouhodobě usiluje o dostupné bydlení pro obyvatele Prahy. Ekonomicko-právní analýzu projektu DDB vypracovala advokátní kancelář Kučera & Associates.

Hlavní výhodou projektu je, že pozemky pro stavbu bytových domů poskytne město. Díky tomu i úsporám na marži stavitele ve srovnání se zapojením komerčního developera ušetří Pražané až třetinu nákladů na pořízení bydlení. 

Postup u konkrétních rezidenčních projektů DDB spočívá nejprve ve vytipování vhodných pozemků městem a náboru zájemců o zapojení do družstva. Zájemci z řad občanů musí splnit několik podmínek včetně té, že nemají vlastní bydlení. Každý člen pak dopředu zaplatí 25 % nákladů na výstavbu přiděleného bytu a zbytek podílu splácí formou měsíčního nájemného. 

V budoucnu si družstvo dům včetně pozemku může odkoupit a družstevníci mohou byty získat do vlastnictví. 

Výhodou pro zájemce je fakt, že úvěr na stavbu si bere družstvo a družstevníci nemusí dokládat příjmy a nestávají se tak dlužníky. Díky zapojení města získá družstvo navíc výhodnější úrok na výstavbu. 

Více informací naleznete na ddb.praha.eu. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]