Až příliš okatá cenzura na Primě aneb Jak vrtěti pražskými osobnostmi

Eric Drooker

Chodil jsem včera večer ulicemi Londýna a najednou se se mnou spojil významný pražský píárista Jan Hájek, majitel agentury, která se specializuje na PR v oblasti televizního šoubyznysu. Už jsem s ním tak asi čtyři roky nemluvil. Napsal mi, že Prima zakázala pořad Jana Krause, v němž byl ministr kultury Herman a stařičký pan Brady, kterému prezident odmítl dát státní vyznamenání, protože se jeho synovec Herman sešel s dalajlámou. Součástí informace byly i výborné profesionální fotografie z úterního natáčení, na nichž vidíme výrazný soubor osob, jimž se v mediálním slovníku říká osobnosti, což z nich poněkud nepatřičně činí automaticky lidi lepší kategorie.

Prezidentův mluvčí Ovčáček označil shluk na fotografiích za zakládání Občanského fóra a něco na tom je. Pro mě to jen narozdíl od něj nemá tak negativní zvuk, jen si pod tím slovem představuji divadelní provozování revoluce. Podíval jsem se tedy, kdo tu informaci o cenzuře už má a koukám, že Echo. Zpráva Echa uvádí, že na Zemanově blízké televizi nebyl pořad v oznámený čas odvysílán, přitom jen Prima poměrně bombasticky avizovala. Jan Kraus prý nereaguje na telefonáty, ale Prahou se již šíří informace o zemanovské cenzuře a lidé na sociálních sítích povstávají k odporu.

Později již přinášejí informaci i Lidovky. Jejich zprávě vévodí Babišův prominentní novinář a garant intelektuálního přesahu hnutí ANO Jan Macháček, který jako účastník natáčení potvrzuje zemanovskou cenzuru na Primě. Režisér pořadu v noci dává na YouTube ukázku z pořadu, kde mluví Kraus, Herman a Brady. Tak to jsou v kostce večerní informace o zemanovské cenzuře. A mě se na té celé příhodě takřka okamžitě něco nezdálo.

Tak předně – proč mi ji sděluje PR agentura a proč dostanu okamžitě i fotografie s patetickým shromážděním celebrit, kteří zde stojí v hrdinném odporu vůči prezidentovi? Dále: Televize Prima, která je ve zprávě Echa označena za zemanovskou televizi, je v posledních letech přeci především Babišovou televizí, a to tak, že bychom se nemohli divit jeho skrytému vlastnictví. V neodvysílaném, ale dobře rozšířeném pořadu však vystupují lidé, kteří s Babišem spolupracují (Macháček, Kraus). O chronickém sklonu k mediálnímu kýči si u fenoménu, kterému se říkal „pražské osobnosti“, myslím už léta svoje. Je to zvláštní sklon dělat hrdinná revoluční gesta v případech, kdy ve skutečnosti až tak moc nic nehrozí.

Už proto mezi těmito osobnostmi existuje vysoká poptávka po divadelní formě vlastní cenzury, která jim vytvoří pocit společného boje za dobrou věc. Že je celý případ cenzury na Primě ukázkovým příkladem oblíbené metody „vrtěti psem“, je do očí bijící. Můžeme se jen dohadovat, zda má tato story autentické jádro v tom, že někdo na Primě chtěl pořad opravdu cenzurovat. Vzhledem k bombastické upoutávce na internetu Primy to ale není zcela pravděpodobné.

Rychlý průzkum veřejného mínění navíc ukazuje, že veřejnost věří spíše Hermanovi než Zemanovi ve sporu o vyznamenání pana Bradyho. Ten, kdo tu velice úspěšně vrtí psem, je téměř jistě Andrej Babiš. Cenzura na Primě je buď od začátku hezky vymyšlený divadélkem pro pražskou kavárnu, nebo se jednalo o prozemanovský úlet nějakého snaživce, který byl následně celým marketingovým strojem Andreje Babiše dokonale využit. Babiš, který fakticky hybernoval česká média, opravdu potřebuje, aby revolučně naladěné pražské elity bojovaly s Milošem Zemanem. A díky ohromnému množství vynaložených peněz se mu již léta daří držet celou „pražskou kavárnu“ na uzdě.

Jestliže nyní, jak dokládá jeho aktuální komunikační strategie, vystupuje stále více proti Zemanovi, ač byl dlouho jeho spojenec, tak je to jednak proto, že Miloš Zeman je opravdu exemplárním případem zemského škůdce a jednak ho Zeman z jeho hlediska podrazil v kauze reformy policie, kdy mu nepodržel jeho dvorního policistu Roberta Šlachtu.

Andrej Babiš ale ve skutečnosti nebojuje s Milošem Zemanem. Má ho totiž docela v hrsti. Zeman dobře ví, že jeho další zvolení závisí na něm. Babiš velmi obratně provádí dvě vrstvy komunikace. V té jedné, masové komunikaci bojuje společně s panem prezidentem proti uprchlíkům a proti hydře korupce. K tomu se hodí Prima. A v té druhé vrstvě komunikace je Andrej Babišem ryzí dalajlámista, podporovatel Daniela Hermana a nyní i kritik Miloše Zemana. K této taktice se hodí Twitter, Lidové noviny a Jan Macháček. Skutečným vítězem protizemanovského odporu nejsou pražské osobnosti či pražská kavárna. Ty byly jen použity pro svoji schopnost vytvořit divadelní efekt. Skutečným vítězem je Andrej Babiš. A můžeme se jen dohadovat, zda svoji Primu použil jen v opačném gardu a nebo mu ona sama svým zvláštním založením přinesla tuto cennou trofej.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]