Výměna na ministerstvu průmyslu a obchodu přišla pro někoho nečekaně. Že Martu Novákovou vystřídá Karel Havlíček ovšem pro zainteresované takovým překvapením nebylo. Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR totiž posledních několik let zdatně pomáhá Andreji Babišovi v jeho devastaci drobných podnikatelů. Jak se bude chovat nový ministr ve funkci, jakou organizaci poslední roky zastupoval, nebo čím si získal přízeň premiéra odpovídá pro FORUM 24 Radomil Bábek, předsedy výboru Podnikatelských odborů – Unie podnikatelských a živnostenských spolků.

Pane Bábku, novým ministrem průmyslu a obchodu se stane Karel Havlíček, je to po Martě Novákové krok správným směrem?

Další působení Marty Novákové v ministerské funkci bylo asi neobhajitelné. Její komunikační nešikovnost a zjevná nekompetentnost byly do očí bijící. Zdá se, že vrcholem jejich schopností bylo řízení Svazu obchodu a cestovního ruchu, lobbistické organizace velkých obchodních řetězců.

Karel Havlíček je pro práci ve vrcholné manažerské funkci jistě výrazně vhodnějším kandidátem. Je vzdělaný, jazykově vybavený a je to zkušený podnikatel a manažer. Potud jde výměna správným směrem.

Havlíček od roku 2010 šéfuje Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. O jakou organizaci se jedná?

Je nutné oddělit od sebe organizaci samotnou a chování Karla Havlíčka.

AMSP je podle mého normální podnikatelský spolek, jehož cíle a fungování jsou oprávněné. Vnitřní chod toho spolku neznám, ale z vnějšku viděno se zdá, že je otázkou, zda má spolek nějakou větší členskou základnu, případně to, jak členové AMSP reagují na zjevný nesoulad deklarovaných cílů a jednání jejich představitelů.

Typickým příkladem toho jsou různé průzkumy, které AMSP zveřejňuje na svém webu. Kdo si je pozorněji prostuduje, často zjistí, že jejich cílem není podpora malých podnikatelů, ale pravděpodobně služba nějakým velkým firmám. A především, najdou se i průzkumy, jejichž výsledky se Karlu Havlíčkovi a vedení AMSP zcela nehodí a oni je pak musí dezinterpretovat nebo ignorovat.

Zajímavé je, že se nikde nadá najít seznam či potvrzený počet členů AMSP. Za koho tedy Karel Havlíček celých devět let mluví, to ví jen bůh a on.

Pan Havlíček je často prezentován jako člověk, který hájí zájmy drobných podnikatelů, je tomu tak?

Karel Havlíček během svých devíti let ve funkci předsedy AMSP vybudoval dvě legendy: Za prvé, že on a AMSP mluví za asi 200 000 podnikatelů a za druhé, že on, Karel Havlíček brání, tvrdě brání(!), zájmy malých podnikatelů. Obě tato tvrzení jsou lež. Než tyto lži vyvrátím, musím ještě Karla Havlíčka ocenit. Jako propagandista a marketér je jedinečný. Dokázal si vybudovat pověst nenahraditelného účastníka různých televizních pořadů, kde vždy vysypal spoustu úplně zbytečných čísel a pronesl několik frází o potřebách malých podnikatelů. Ale vždy u toho vypadal moudře, choval se velmi společensky, nikdy neskákal redaktorkám do řeči a nenechal se unést emocemi. A tak ho zvali a zvali, a on plkal a plkal.

Za koho a za kolik podnikatelů Karel Havlíček mluví, o tom nikdy nepodal jediný důkaz. 200 000 podnikatelů? Výmysl.

Jak tedy Karel Havlíček bránil zájmy drobných podnikatelů?

Zní to jako název pohádky a ona to také pohádka je.  Karel Havlíček nikdy neudělal nic pro to, aby se drobným podnikatelům v ČR žilo lépe. Karel Havlíček byl vždy opatrný a vždy se vyhýbal jakýmkoli střetům s mocí, jakýmkoli konfliktům s mocnými politiky. Vždycky jen mluvil o tom, co vše udělá pro drobné podnikatele a často byla jeho vyjádření dost velkohubá. Jako ilustraci je dobré připomenout, co řekl v rozhovoru, který poskytl 10. 7. 2014 titulu Podnikatel.cz: „… půjdeme opravdu po vládě jako pes po špeku a každého, kdo zaútočí na ty nejmenší, tak toho prostě svlékneme do trenek. A pokud toho nenechá, tak mu u nich přestřihneme gumu. Jsme zcela nezávislí a je mi úplně jedno, jestli kvůli tomu nějaký člen vlády skončí.“

To je bojovník, ten Karel Havlíček, řekl by si člověk po přečtení těch slov. To jsou výrazy! Ten jde po vládě! Ano, Karel Havlíček skutečně šel celou dobu po vládě, ovšem zdá se, že jen v tom smyslu, aby se do ní dostat.

Shrnuto, Karel Havlíček nikdy nic pro malé podnikatele a živnostníky neudělal. Neudělal nic v tom podstatném, to je navrácení svobody podnikání a omezení moci státu nad drobným podnikáním. Naopak, Karel Havlíček byl po celých posledních šest let oporou všem, kdo drobným podnikatelům zatápěli.

Kontrolní hlášení a EET jsou projekty, které nový ministr, sice opatrně, ale podpořil, dokázal tím svou loajalitu k Andreji Babišovi?

Souhlasím s tím, že Karel Havlíček podporoval EET i kontrolní hlášení. Nesouhlasím s tím, že je podporoval opatrně. Karel Havlíček podporoval EET i kontrolní hlášení zcela, plně a razantně. Byl u vzniku EET a papouškoval, společně s Andrejem Babišem, Alenou Schillerovou a dalším, že přece jde o narovnání podnikatelského prostředí a společně s nimi používal i manipulativní floskuli, že „platit daně je normální“ (i když EET s placením daní nijak nesouvisí).

Jak tyto jeho postoje a aktivní vystupování ve prospěch EET a kontrolních hlášení korespondují s jeho prohlášením ve výše zmíněném rozhoru, si každý vyhodnotí sám: „…celá vláda nechť zapomene, že se bude vozit po nejmenších podnikatelích. Malí musí vědět, že mají silné zastání. Musí vědět, že vláda nebude ignorovat velké gaunery, u kterých unikají desítky miliard, a místo toho se zaměří na mikropodnikatele.“

Několikrát jsem se s Karlem Havlíčkem střetl v diskuzích v různých médiích. Vždy jsem byl konsternován jeho zjevně kolaborujícím postojem k vládě, která jde malým podnikatelům a živnostníkům po krku.  Jeho „zájem“ o drobné podnikatele dobře ilustruje jeho reakce na mou námitku, že je mnoho starých drobných podnikatelů a živnostníků, kteří se už nemohou nebo nechtějí naučit zvládat moderní technologie, a stát na ně musí brát ohled. Karel Havlíček na reagoval, že pokud někdo není schopen zvládnout počítač nebo chytrý telefon, ať nepodniká a že přece nebudeme tolerovat v 21.století vypisování papírových účtenek.

Nezájem o malé podnikatele a živnostníky, velkopanský přístup k podmínkám podnikání a naplnění rčení, že sytý hladovému nevěří, to je Karel Havlíček, obhájce drobných podnikatelů.

Co by měl nový ministr podle vás udělat jako první a naopak, co si myslíte, že udělá?
Omlouvám se, ale na tuto otázku nemám seriózní odpověď. Podle mého by měl Karel Havlíček rychle odstoupit ze všech veřejných funkcí, měl by zpytovat svědomí za to, co navařil drobným podnikatelům a měl by se stydět za své pokrytectví.

Karel Havlíček byl s premiérem na návštěvě ve Spojených státech, dohodla se výměna na MPO právě tam?
Domnívám se, že ministerskou funkci měl Karel Havlíček jistou už dávno. Celých šest let, po které je Andrej Babiš u moci, jej Karel Havlíček poctivě podporoval a byl mu oporou, pátou kolonou v prostředí malého podnikání.

Kde v současnosti drobného živnostníka nejvíce tlačí bota a jak by mohl a měl ministr průmyslu a obchodu ze své pozice pomoci?

Nemohu zde vypsat vše, co by podnikatelé a živnostníci potřebovali změnit, protože seznam toho by výrazně přesáhl rozsah tohoto rozhovoru. Přesto odpovím, a to krátce a stručně: Podnikatelé a živnostníci potřebují, aby se stát přestal chovat jako středověká vrchnost a dráb zároveň. Potřebujeme svobodu podnikání, potřebujeme snížit moc státu nad podnikání. Podstatou podnikání je, že je na státu nezávislé, a to už v ČR neplatí.

Bude angažmá Karla Havlíčka ve vládě dlouhodobou záležitostí, nebo také může doplatit třeba na řešení cen mobilních služeb?

To samozřejmě nevím a neví to asi nikdo, nejméně pak Andrej Babiš, jehož nekoncepčnost při obsazování vládních postů je zjevná. Dovolím si ale vlastní odhad. Karel Havlíček je natolik spjat s Andrejem Babišem a s podnikání korporací, že by mohl vydržet dost dlouho. Navíc je Karel Havlíček prototypem moderního „teflonového“ politiky, takže bych se nedivil, kdyby se i po výměně vládní politické garnitury objevoval na ministerských postech.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora