Bábek: Ministři, kteří vědomě porušují zákony, nesmí řídit stát

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek  (Podnikatelské odbory)

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: Podnikatelské odbory

Podle předsedy Podnikatelských odborů rozhodnutí soudu jen potvrdilo, že ministr jednal v rozporu se zákonem, a že stát soustavně a svévolně diskriminuje živnostníky a drobné podnikatele. Lidé, kteří porušují zákony, nemohou provozovat ani kolotoč, natož řídit stát, reagoval Radomil Bábek v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který zrušil omezení obchodní činnosti a služeb.

Podle Bábka je trestuhodné, že ministr o nezákonném postupu předem věděl, a přesto nezákonné rozhodnutí doporučoval a prosazoval.

Kniha Rogera Scrutona (FORUM 24)

Podnikatelské odbory připomínají, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ, kdy stát porušuje zákony. Jen v dubnu 2021 je to již potřetí, kdy soud shledal vládní protipandemická opatření za nezákonná.

„Nelze přijmout jako normu, že státní úředníci můžou beztrestně porušovat zákon. Nebyli bychom právním státem, pokud by díky jejich protizákonné činnosti byla omezována práva občanů a vznikala jim škoda nemalého rozsahu. Nesmíme připustit, aby lidé, kteří vědomě porušují zákony, stáli v čele státu,“ popsal Bábek.

Podle něj by se zodpovědný předseda vlády okamžitě všem občanům omluvil a ministra, který porušuje zákony, by bez mrknutí oka zbavil funkce. Navíc by měli být penalizováni a ze státní služby navždy propuštěni všichni úředníci, kteří nezákonný postup připravovali.

„Nic z toho se bohužel nestalo a ani se to nechystá. Soudní verdikty nám vlastně nenápadně sdělují, že tady existuje nikým nevolená „partička“, která opakovaně, zatím beztrestně, porušuje zákony, uzurpuje si moc a svévolně rozhoduje o osudu občanů. Necháme-li si to líbit, bude ČR brzy gangsterským státem připomínajícím některé africké či asijské autoritářské režimy,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. – mají téměř 15 000 členů a jsou druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články