Bábek: Rušení daně z koupě nemovitosti je jen kouřová clona Schillerové pro likvidaci daňových odpočtů

repro YouTube

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů | FOTO: repro YouTube

Rušení nesmyslných daní rozhazovačné vládě moc nejde. Zjevný reklamní trik, jímž ministryně financí Alena Schillerová zastírá zrušení možnosti daňových odpočtů úroků z hypoték, jen dokládá, že ulevovat lidem tato vláda nebude. Jak správně poukazuje opozice i podnikatelé, v konečném součtu se tato změna budoucím majitelům bytů citelně prodraží.  

Čtyřprocentní poplatek z ceny nemovitosti zhoršuje už tak velmi špatnou dostupnost vlastního bydlení. Ovšem přijít o možnost odpočtu úroků z hypotéky z daňového základu vyjde ještě dráž. Na to poukázal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Především pro malé nebo nízkopříjmové rodiny, které si budou brát hypotéky s delší dobou splatnosti a asi i s vyšší úrokovou sazbou, nakonec toto řešení bude zhoršením toho, co je dnes,“ upozornil.

Přiléhavá slova pro toto matení lidí nachází i předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. „Není to nic jiného než reklamní trik – propaganda. Tak předně paní Schillerová ve snaze vypadat hezky ruší daň, která je úplně nesmyslná, protože nemovitost si kupujeme za zdaněné peníze,“ předesílá Bábek. „Tím, že nám ale zároveň vezme možnost daňového odpočtu úroku při splátkách hypotéky, ovšem dosahuje podobného efektu, jako by nám dala desetikorunu a sebrala nám tisíc,“ připodobňuje obrazně zastánce podnikatelů, který zaznamenal, že první „pátrací balónky“ ministryně ohledně svého plánu zrušit odpočty úroků vypustila už před deseti dny. „Nepropočítával jsem to, ale na první pohled je to lumpárna,“ dodává Bábek. „Oni si vymysleli, čím lidi oberou o víc peněz, a aby to přikryli, vytvořili tuto kouřovou clonu,“ vysvětluje.

Jurečkovu i Bábkovu námitku lze velmi orientačně ilustrovat na následujícím příkladu. Při úvěru pět milionů korun a úrokové sazbě 2,5 procenta novopečení majitelé bytu či domu zaplatí za první rok bance na úrocích zhruba 120 tisíc korun a ani po mnoho následujících let tyto poplatky nijak výrazně neklesnou, neboť značná část anuity (měsíční splátky) připadá zpočátku splácení právě na úroky, a nikoli na umořování zůstatku úvěru. Jestliže členové takto zatížené domácnosti přijdou vinou Schillerové o možnost uplatnit těchto mnoho set tisíc alespoň ve svých daňových přiznáních, znamená to, že budou po mnoho let odvádět výrazně vyšší sumu na dani z příjmů, než jak by tomu bylo při stávající úpravě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner