Bábek: Vládo, vezmi si příklad z Rakouska a připrav transparentní systém podpory podnikatelů

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek (FORUM 24)

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: FORUM 24

Stanovisko Podnikatelských odborů k oprávněným požadavkům živnostníků a podnikatelů na odškodnění.

„Premiér Babiš spolu se svým nohsledem Havlíčkem tvrdí, že dělají, co mohou, aby pomohli živnostníkům a drobným podnikatelům. Opak je pravdou. Vláda vymýšlí nepřehledný systém nelogických podpor, které se vzájemně vylučují. Premiér i jeho ministři lžou a záměrně zamlžují, že tisíce českých podnikatelů na oprávněné odškodnění buď vůbec nedosáhnou, či jsou z programů pomoci vyřazováni,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj je nutné vyvinout na vládu tlak, aby změnila celkový přístup k živnostníkům a podnikatelům, které dle všeho považuje za příživníky, parazity a veřejné škůdce.

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby okamžitě převzala systém rakouských kompenzací. I tam jsou podnikatelé postiženi vládními opatřeními proti koronaviru, ale na rozdíl od ČR jsou odškodňováni transparentně a systém podpory je tam nejen motivační, ale zároveň i spravedlivý. Podnikatelské odbory z tohoto důvodu zpracovaly přehled podmínek podpory, kterou svým podnikatelům rakouská vláda nabízí (Kompenzace v Rakousku).

Podle Bábka v Rakousku nikdo nerozlišuje podnikatele podle segmentů, ale všichni postižení dostávají procentuální náhradu ušlých tržeb. To je doplněno kurzarbeitem a kompenzací nákladů. Rakouská vláda myslí i na ty, kteří začali podnikat až letos a podporu dostávají i nepřímo zasažené obory. Zároveň je stanovena minimální i maximální výše podpory. „Vše je řešeno přehledně, bez zbytečné byrokracie a především transparentně podle toho, kolik podnikatelé utržili v předchozím roce. Je naprosto nepochopitelné a vlastně trestuhodné, že naše vláda nebyla za téměř rok schopna takový transparentní systém připravit, či alespoň okopírovat,“ doplňuje Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. – mají více než 14 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články