Babiš a MF DNES. Jestli to nebude láska?

Eric Drooker

Vodňanské kuře jako nejlepší české jídlo, velmi dobré Olma mléko a nejchutnější klobásky z Kosteleckých uzenin. A ještě elitní prostor pro elitního šéfa. Takové pochutiny nám v posledních měsících servíruje současná MF DNES. Můžeme jí to vyčítat? Můžeme totiž někomu vyčítat upřímnou lásku?

Babiš, kam se podíváš

Dva různé rozhovory s jedním politikem v jediném dnu? Dva výrobky jedné firmy v testu a manažer kvality téže firmy jako porotce testu? Co mnohým připadá možná trochu nestandardní, je v Babišových novinách běžné. Proto v tištěné sobotní MF DNES z 25. 7. 2015 najdete s ministrem financí celostránkový rozhovor a v on-line verzi deníku druhý, se stejným člověkem, jen na jiné téma. Babiše přece není nikdy dost. Ministr v jednom rozhovoru vysvětluje, jak by měla fungovat Evropská unie, což deník na titulní straně avizuje palcovým titulkem „Babiš: Brusel nám nebude diktovat“. K přečtení druhého rozhovoru láká titulek „Živnostníky už nechci obtěžovat, na paušály sahat nebudu, slibuje Babiš“. Není to nádhera?

Ještě větší parádou je možná test grilovacích klobás z úterý 30. 6. 2015. Nejenže se v testu objevily z 11 testovaných vzorků hned dva z Babišových firem, ale v porotě zasedal také Pavel Doležal, manažer kvality firmy Kostelecké uzeniny. Test sice vyhrály Párty klobásky z Globusu, ale „chuťově nejlepší“, což je samozřejmě nezpochybnitelný fakt, byly podle poroty Klobásky od Mistra z Kosteleckých uzenin. V testu se mimo jiné uvádí, že u těchto klobás „obsah masa po započtení 10% nejistoty měření vyhovuje uvedené hodnotě“. Jinými slovy: byl asi nižší, než se uvádí. Ale kdo by se takovou prkotinou nechal rozhodit! Stejně vágně a nenápadně je v úvodním textu k testu zmíněno, že ve dvou ze všech testovaných vzorků bylo nalezeno nadlimitní množství mikroorganizmů. Jeden z těch vzorků je z Babišovy firmy. Asi proto je následně vysvětleno, že když klobásu Vocílka (Kostelecké uzeniny) důkladně tepelně upravíte, nic se vám nestane. To nám všem jistě spadl kámen ze srdce.

Oběma těmito počiny Mladá fronta DNES jen navazuje na již dřívější dobře našlápnutou cestu, tedy na tu, po níž ruku v ruce kráčí s Andrejem. A na „zastávkách“ například nechá v anketě jakousi Moldavanku, která šla čistě náhodou kolem redakce, pochválí Vodňanské kuře, anebo v testu vyzdvihne výrobky z ministrových firem. Je na tom všem něco divného? Vůbec nic. Vědci tento fenomén už dávno popsali.

Je to jen chemie

Nasazené růžové brýle, přehlížení všeho záporného a vyhledávání blízkosti k objektu náklonnosti… To všechno se pojí s příznaky zamilovanosti, jež má prý tři fáze.

V té první se aktivují hormony stresu na bázi adrenalinu (hlavně fenyletylamin, dopamin a noradrenalin), v druhé přebírají hlavní úlohu endorfiny, tedy hormony štěstí, a v té poslední nastupuje hormon oxytocin, který člověka směruje k péči o potomky.

MF Dnes, respektive její vedení, se zřejmě v současné době podle všech znaků nachází ve fázi dvě, která se mimo jiné projevuje na soustředění téměř veškeré pozornosti k objektu zájmu, tedy na Andreje. Každopádně, s tímto stavem nelze podle odborníků nic moc dělat, snad jen počkat, až to přejde. Anebo jít do toho už opravdu naplno, přestat se skrývat za nestrannost, ale konečně se vyslovit pořádně a  jednoznačně. Třeba po vzoru slavného hvězdného páru Brangelina toto spojení ještě více zpečetit. Sňatek už proběhl, tak se nabízí možnost poskládat dohromady jména zamilovaných. Třeba: BABIŠ DNES. A nebo: MLADÁ FRONTA ANO.

Nechme se překvapit. Jenom pozor, aby s tak lákavou nabídkou nepřišel někdo dřív. Například kolega z Lidových novin Petr Kamberský, který loňský rozhovor s Babišem pro Lidové noviny zahájil slovy: Máme pro vás takovou konfrontační otázku: Jak to děláte, že jste tak dobrý? Kolega Kamberský si asi myslel, že si dělá jen půvabnou legraci ze své vlastní situace. Ukazuje se ale, že těsný vztah mezi vedoucími novináři a jejich vydavatelem je vážný a upřímný. Je to láska.

Jaké potomky zplodí toto partnerství oligarchy a jeho šéfredaktorů, to se již rýsuje. V lůně darwinovské evoluce, v níž vítězí jen silnější a odolnější druhy, se právě líhnou zcela noví jedinci. Jsou to kříženci někdejších novinářů, marketingových manažerů a politicko-osvětových pracovníků. To všechno v jednom lidském těle.

Teď mě napadá: Nebyli tu již jednou takoví tvorové…?

Šárka Adámková

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]