Babiš a Přibil budou vypovídat před komisí k únikům ze spisů

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Slyšením zástupců České advokátní komory začalo ve Sněmovně dnešní zasedání komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. Dopoledne dorazí před členy komise také někdejší novinář Marek Přibil. Odpoledne komise vyslechne předsedu hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše. Právě aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila.

O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, která se objevila na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman a na níž figurují. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od Přibila takový dokument dostal.

Komise se bude podle předsedy Martina Plíška (TOP 09) zajímat o to, zda údaje z živého spisu skutečně měli a případně odkud je získali a jak s nimi nakládali. Babiš by měl podle Plíška vysvětlit také pozadí schůzek s Přibilem. Na Přibila prý zase padnou otázky na případné využití informací k očerňování politické konkurence hnutí ANO.

Naopak člen komise za ANO Radek Vondráček netuší, čím by se měli členové ve vztahu k Babišovi zabývat. Už v pondělí podotkl, že Babiš i Přibil uvedli, že žádné spisy neměli.

Zástupce advokátní komory komise pozvala podle Plíška kvůli tomu, že obhájci jsou vedle policie a státního zastupitelství dalším místem, odkud by mohly údaje z vyšetřování unikat. Členy bude například zajímat to, jaká kárná řízení komora vedla pro podezření z neoprávněného nakládání s vyšetřovacími spisy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner