Vánoce se velmi hezky vydařily hned dvěma předním populistům České republiky. Ve dnech, kdy Spojené státy americké čelí katastrofické sněhové kalamitě, při které umírají lidé, poskytli Andrej Babiš a Miloš Zeman jasné argumenty, že globální oteplování je neomarxistický blud a že za všechnu naši bídu může Green Deal. Prostě jsme v populismu na špici, naši populisté lžou i o Vánocích a navzdory největší americké sněhové kalamitě posledních dekád.
Server The Conversation přináší děsivou inventuru: Do října 2022 od počátku letošního roku nastalo ve Spojených státech již patnáct živelných pohrom. Každá z nich způsobila škody přes jednu miliardu dolarů, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem.
Rok 2022 začal rozsáhlými silnými zimními bouřemi od Texasu po Maine, které postihly desítky milionů lidí a způsobily značné škody. V březnu padl rekord v počtu hlášených tornád za měsíc, bylo jich zaznamenáno 233. Během pěti letních týdnů došlo v pěti místech k tisíciletým srážkám, které způsobily ničivé a někdy i smrtící bleskové povodně. Silné záplavy ve státě Mississippi vyřadily na několik týdnů zásobování vodou v městě Jackson. Historická povodeň v Montaně, způsobená silným deštěm a táním sněhu, si vynutila evakuaci rozsáhlých oblastí Yellowstonského národního parku. Na podzim hurikány Ian a Fiona zaplavily Floridu a Portoriko, kde v některých oblastech napršelo více než dvě stopy (66 centimetrů), a způsobily smrtící a ničivé bouřkové vlny. Ian se stal jedním z nejdražších hurikánů v historii USA. A tajfun se prohnal 1600 km od pobřeží Aljašky.
V mnoha částech země nastaly vlny veder, při kterých padly dlouhodobé teplotní rekordy. V Arizoně a Novém Mexiku zuřily lesní požáry a na jihozápadě USA panovalo megasucho, které bylo silnější než všechna suchá období, co region zažil za posledních nejméně 1200 let. Sucho také způsobilo, že řeka Mississippi byla na podzim u Memphisu tak nízká, že se přes ni nemohly dostat lodě bez dalšího bagrování a vypouštění vody proti proudu. To zkomplikovalo přepravu obilí v kritickém období sklizně.
Nejsme na tom lépe
Ani ostatní svět nezůstal extrémních klimatických jevů ušetřen, počasí zjevně netrestá americké imperialisty, ale kolabuje globálně. V Pákistánu zaplavily rekordní monzunové deště více než třetinu země. 1500 mrtvých. V Indii a Číně dlouhotrvající vlny veder a sucha vysušily řeky, narušily rozvodné sítě a ohrozily potravinovou bezpečnost miliard lidí. Rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti zabily stovky lidí v Jihoafrické republice, Brazílii a Nigérii. V Evropě vlny veder způsobily rekordní teploty ve Velké Británii a dalších částech kontinentu, což vedlo k velkým suchům, nízkým průtokům řek, které zpomalily lodní dopravu, a rozsáhlé lesní požáry vzplály v mnoha částech kontinentu. Hřensko nebylo samo. Ve velké části východní Afriky již řadu let panuje sucho – podle OSN nejhorší za posledních 40 let – a miliony lidí jsou ohroženy nedostatkem potravin a hladem. Několik desítek milionů lidí v Africkém rohu, především v Somálsku, již čelí hladomoru.
Greta Thunberg nejenže zjevně měla pravdu. Ten klimatický rozvrat, o kterém hovořila a který předvídaly i prognostické počítačové modely napříč planetou, přichází rychleji, než se čekalo. Klimatický rozvrat a při něm často nastávající extrémy počasí začíná být klíčovým faktorem našich životů.
Lid chce slyšet útěchu!
Když na Štěpána píšu tento text, ČTK přináší zprávu AP: „Počet známých obětí extrémního zimního počasí ve Spojených státech dnes narostl na 48, informovala agentura AP. Západní část silně zasaženého státu New York už eviduje 27 mrtvých, což je o deset více, než hlásila v neděli. Rozsah bouře je téměř bezprecedentní, neboť v USA zasáhla oblast táhnoucí se od Velkých jezer na hranicích s Kanadou po řeku Rio Grande podél hranice s Mexikem. Zhruba 60 procent americké populace čelilo nějakému druhu výstrahy před zimním počasím. Teploty prudce klesly pod normální hodnoty od Skalistých hor až po Apalačské pohoří.“
V ten samý den ovšem zní kyberprostorem vánoční poselství dvou čelných českých politiků – současného, dosluhujícího prezidenta a jednoho ze tří horkých kandidátů na prezidenta budoucího – ostrá kritika Green Dealu a opatření, kterými se lidstvo pokouší klimatický rozvrat zastavit. Protože když se současný klimatický systém rozpadne, tak bude léta trvající období chaosu, kdy značná část lidstva nebude schopná vypěstovat pro sebe potraviny. Takže lidstva ubude. Možná o padesát, možná o devadesát procent, modelovat se to nedá. A pak se ustálí nový klimatický systém.
Atmosféra si jej nějak vytvoří, ten systém odpovídající námi zvýšené hladině uhlíku v atmosféře na – v našem interglaciálu neslýchaných – 420 ppm (před začátkem průmyslové revoluce to bylo 280 ppm) vznikne. Nemáme ovšem nejmenší představu, kolik procent souše bude mít klimatické podmínky vhodné k životu našeho druhu. Takže je poměrně pravděpodobné, že se zařadíme někam mezi australopitéka a homo erectus. To jsou jiní, nám blízko příbuzní hominidi – naši předkové. A zařadíme se mezi ně tím, že stejně jako oni vymřeme.
O tu informaci však česká veřejnost nestojí do té míry, že v roce 2019 chodili proti školákům demonstrujícím za šetrnou civilizaci demonstrovat dospělí muži před penzí, a cítili se díky tomu jako hrdinové. Šetrná civilizace totiž bude zle drahá, a pořádně se prohnat svým sporťákem po dalším (šestnáctém) novém pruhu dálnice už asi nikdy nepůjde. To pánové, kteří si svou mužnost mohou vychutnat už jen sešlápnutím pedálu plynu, nechtějí slyšet, vědět ani vidět. Takové je nastavení oné skupiny „rozhněvaných bílých mužů,“ případně incelů, které populisté oslovují nejraději. Je to u nich nejsnazší.
Slova na rozloučenou
„I když ceny energií rostly již před ruskou agresí, tato agrese jejich růstu významně přispěla. A dalším opomíjeným faktorem růstu cen energií je zelený fanatismus Green Deal. Pokusy zakázat auta se spalovacími motory, pokusy omezit nejenom uhelné, ale, jak ukazuje příklad sousedního Německa, i jaderné elektrárny, a v poslední době i pokusy rozšířit emisní povolenky, které rovněž výrazně zvyšují cenu energie,“ děl odcházející patriarcha, prezident Miloš Zeman ve svém Urbi et orbi na Vánoce 2022.
Ano, srdce rozhněvaných bílých mužů musela zaplesat, i On, sám Odcházející velikán, dobře ví, že šetrná civilizace je nesmysl, a že kouř nesmrdí! Zeman – protože se po svém strašlivém zdravotním propadu na jaře znovu dostal do formy – se ovšem vyjádřil opatrně a mazaně, aby nemusel lhát, ale jen vyvolal dojem, že je s incely. Proto pomíchal nutnost šetrné civilizace s nesmyslnými či chybnými koncepty, jak zastavit ničení klimatu. Ne, nic jako zelený fanatismus neovlivňuje současnou snahu Evropy přestat smrdět. Velkou roli v plánech, jak nesmrdět, mají úřednické chyby a koncepty, včetně té Zemanem kritizované elektromobility. Ano, v ČR by se dala s lepším poměrem cena/výsledek dekarbonizovat spíš energetika než autodoprava. Ale to nemění nic na skutečnosti, že dekarbonizace, šetrná civilizace, je nutností.
A jádro? Více než zelený fanatismus ovlivnil německý odklon od jádra přítel Vladimira Putina Gerhard Schröder v roce 2001. To nebyl zelený fanatik, ale rudý soudruh. A nějaká forma úhrady klimatických externalit je nezbytná. Ať už spekulacím podléhajícími – a tedy problematickými – povolenkami, nebo normální uhlíkovou daní za vypouštěnou jednotku. Neplacení externalit vede k něčemu jako ekologický dumping a křiví to volnou soutěž, bez které šetrnou civilizaci nevybudujeme. Přesto platby za externality Zeman i na rozloučenou jako správný populista napadá, i když musí vědět, že dumping je v ekonomice, a v nutné nové technologické kapitole lidstva, naprosto zhoubný. Prostě – populista zůstane populistou i v projevu na rozloučenou.
Předvolební projev
Stejně jako Miloš Zeman, nezklamal incely ani uchazeč o Zemanovo křeslo Andrej Babiš: „Takže k těm emisním povolenkám, které mají negativní dopad na ceny elektřiny, které pan premiér kritizoval a ve které já jsem psal x dopisů každému prezidentovi a premiérovi Evropské unie a předsedkyni Evropské komise. A říkal jsem v září 2021, že se mají zastropovat na třiceti euro. Pan premiér neprosadil vůbec nic. Ještě to zhoršil. Takže nejenže budeme platit naši zaměstnavatelé, ale budou platit i občané. Je to fiasko, a bohužel ten dopad na všechny naše lidi bude katastrofální. To je výsledek českého předsednictví. Je to úplná katastrofa, lidé jsou zoufalí, lidé se bojí budoucnosti, protože nejste schopni se o ně postarat a dát jim nějakou záruku dalšího normálního života.“
Pan továrník otevřeně štve proti vládě Petra Fialy proto, že zavedla naprostou samozřejmost. Babiš kritizuje vládu, že za emisní povolenky, tedy za produkci CO2, budou muset platit i občané. Moc tomu nerozumím, spíše je těžké pochopit, proč taková samozřejmost jako zpoplatnění likvidace vytvořeného odpadu neplatí už dávno. Když byl Babiš premiérem, opravdu nikdy nenavrhl, aby občané přestali platit za odvoz komunálního odpadu. Byl by to samozřejmě nesmysl, odvoz a zpracování odpadu je podmínkou fungování města, a není žádný důvod, proč by si „autoři“ toho odpadu neměli platit sami. Činí tak odnepaměti – ale až nyní se učíme vidět, že odpadem je i neviditelný CO2.
Babiš ale kritizuje vládu, že nesmyslný stav, kdy za odpad v CO2 domácnosti neplatily, byl narovnán. Jestli díky takové nesmyslné, hlupácké argumentaci proti Fialově skutečně uspěje a bude prezidentem zvolen, tak si takového prezidenta Češi prostě zaslouží. Napadat vládu, že chce, aby po lidech nezůstávaly na dluh budoucích generací tuny odpadu, jehož likvidaci neplatili, může jen kovaný populista. Je to argument, který přesvědčí jen hlupáky. A je-li hlupáků v populaci většina, nechť je jejich nekorunovaný král Andrej reprezentuje i na Hradě.