Babiš ani Zeman nejsou ohrožením demokracie, řekl Jičínský. Spadl nám kámen ze srdce

(ČTK)

FOTO: ČTK

Andrej Babiš (ANO) ani Miloš Zeman prý nepředstavují ohrožení demokracie, uvedl to v rozhovoru pro deník Právo profesor ústavního práva a někdejší poslanec sociální demokracie Zdeněk Jičínský. Podle Jičínského jde jen o přehnanou předvolební bojovou rétoriku. To, že Babiš o něčem mluví, ještě nic neznamená, je třeba rozlišovat názory a návrhy.

Skoro by nám už mohl spadnou kámen ze srdce, je to „dobrý“ nic nám nehrozí, protože Babiš se Zemanem jen mlátí prázdnou slámu a ve skutečnosti nic nezmůžou, jelikož naše liberální demokracie stojí na stabilních pilířích, funguje zde systém brzd a protivah, a tak se můžeme pohodlně usadit v gauči a sledovat hloupé tlachání a stoupající dotace Andreje Babiše stejně jako zohýbanou páteř Miloše Zemana, jejich přístup k normám, jež si prezentují způsobem „zákon jsem já“ , zatímco ostatní buzerují, jak by se měli chovat, jak řádně platit daně. Oponenti podle Jičínského přehánějí, demokracie se totiž zřejmě postará sama o sebe a ti, o kterých se tu bavíme se budou beztak muset řídit pravidly hry nastavenými ústavou a zákony. A že se jimi řídí již dnes, vidíme na příkladu Čapího hnízda, korunových dluhopisů, ovlivňování médií, slyšíme, jak si Miloš Zeman vysvětluje zákon o prezidentské kampani – když řeknu „volte mě“, je to kampaň.

Andrej Babiš a Miloš Zeman jsou ohrožením demokracie! Devastují morální hodnoty v České republice, nastavují si vlastní pravidla hry, proto to, co říkají, je nutné brát s velkým respektem a mělo by být kriticky zhodnoceno. Vždyť pokud si hlava státu vysvětluje ústavní zákony po svém a do velké míry zneužívá své imunity – viděli jsme to na příkladu polemizování o odvolání Andreje Babiše z funkce –, proč by potom měli dodržovat zákony obyčejní lidé? Proč by měli podnikatelé přistupovat na šikanující systém EET a platit vysoké pokuty, když Andrej Babiš nemusí?

Jestliže prof. Jičínský tvrdí, že slova ještě neznamenají čin, neznamená to, že bychom k tomu měli přistupovat s lehkomyslným nezájmem. Babiš i Zeman jsou persony, které nerespektují či ohýbají zákony, demokracii si vysvětlují po svém a zneužívají svých mocenských výhod. Myslet si, že svá slova Andrej Babiš nemyslí vážně, a že bychom jim neměli věnovat až takovou pozornost, protože je beztak nepřevede v činy, by bylo velice naivní, neuvážené a – podíváme-li se na vývoj v Polsku, ale i do naší historie – bylo by to i velice hloupé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]