Babiš bez oponenta? Běžná praxe. Do televize chodí sám, jeho prostor v médiích je nesrovnatelný

screenshot ČT

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: screenshot ČT

Premiér Andrej Babiš měl před časem sólo ve veřejnoprávním Českém rozhlase, kde jej zpovídal obskurní moderátor Luboš Xaver Veselý. Jak upozornil server Hlídacípes.org, nepadly žádné kritické dotazy. To se dá sice od Veselého, pokud člověk jeho rozhovory sleduje, čekat, jenže fakt, že český premiér chodí do médií, aniž by měl oponenta, a dostává nebývalý prostor, je zřejmá i z dalších případů. Babišův tým si navíc podobné věci často vymiňuje, protože hlavně v televizi pro něj debaty s některým z opozičních politiků dopadají tragicky.

V roce 2019 byl Babiš sám hostem Partie FTV Prima – byla to ale „partie“ bez protihráče, pouze s moderátorem. A na FTV Prima nesedí lidé, kteří by byli schopni oponovat, případně korigovat politikovy lži či překrucování, prostě a jednoduše projde všechno, co je potřeba.

Jiné je to ve veřejnoprávní České televizi. V roce 2019 tam byl předseda vlády sice dvakrát sám, ale moderátor Václav Moravec jej rozhodně nenechal odbíhat od tématu, vymýšlet si nebo říkat náhodně generované věci, ale chtěl jasné odpovědi. Ještě jednou jsme navíc mohli sledovat duel s předsedou ODS Petrem Fialou, ze kterého Babiš vyšel absolutně poražen.

I přesto je ale zjevné, že Babiš má mnoho prostoru, a když k tomu připočteme, že vlastní média, která jej z podstaty věci nekritizují a jsou ochotny publikovat až třístránkové rozhovory, s opozičními politiky to nejde vůbec srovnat.

Ale nejsou to jen MF DNES a Lidové noviny, tedy média, která otevřeně patří do holdingu Agrofert. Zajímavý je případ deníku Právo. Tomu Babiš poskytl v letošním roce patnáct rozhovorů, které byly umístěny na titulní straně. Žádný jiný politik nemá tolik příležitostí, a to zejména s ohledem na to, že interview poté vycházejí na jednom z nejčtenějších server českého internetu, tedy na Novinkách.cz.

Když se tedy někdo diví, proč neklesají preference hnutí ANO, měl by se podívat na to, jak jsou na tom česká média. Bezmyšlenkovité (ale samozřejmě mnohde i záměrný’é) PR jediného politika je skandální.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner