Babiš: „Bruselu za miliardy neděkujte. Ty peníze jsou dávno naše.“ A jak je to doopravdy

ČTK

Premiér Andrej Babiš se na svém twitterovém účtu veřejně podivil, proč že tak „média oslavují evropské instituce“, když schválených 30 miliard korun na boj s následky epidemie koronaviru „nejsou peníze navíc a jsou dávno naše“. Přeloženo: Číně se chodí v pozoru děkovat na letiště, pomoc z Bruselu je samozřejmost.

„Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měl stát nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše,“ napsal doslova Babiš.

 

A přidal i odkaz na tiskovou zprávu ministerstva financí.

Ministerstvo stejně jako Babiš píše, že nejde o nové prostředky a že tedy „celkové přidělené prostředky kohezním fondům se nemění.“ Je to ale složitější.

Pavel Hofman

Z dalšího textu je zjevné, že zhruba 1,2 miliardy eur, které Evropská komise Česku přidělila, poněkud „jiné“ jsou.

Jde o to, že si ČR může ponechat peníze určené na předfinancování a snadno a rychle si jimi vylepšit cash-flow. Už nyní tedy Česku zůstane bez nutnosti vyúčtování 300 milionů euro (přes osm miliard korun), na něž by byl za normálních okolností nárok až při zúčtování při uzavření programů za několik let.

„Je to skvělá zpráva, ale není pravda, že dostáváme cokoliv navíc,“ trvá si na svém Babiš.

Nevyužité peníze se také nebudou muset vracet zpět do společného evropského rozpočtu. I to je zásadní.

„Jedná se o peníze, které by ČR musela buď vrátit, nebo je použít na úplně něco jiného. Jsou to peníze z rozpočtového období 2014–2020. To znamená z období, které letos končí. Nechci podceňovat absorpční kapacitu ČR, ale 30 miliard bychom fakt nedali a přišli o ně,“ vysvětluje ale šéfredaktorka webu Euractiv.cz Aneta Zachová.

 

Dalším opatřením týkajícím se – jak říká Andrej Babiš – „našich“ peněz je možnost jejich výrazně flexibilnějšího využití. Budou moci směřovat jinam než obvykle: na podporu zdravotního systému, k poskytnutí finanční podpory firmám zasaženým krizí či třeba k podpoře krátkodobých pracovních schémat.

Podstatná je i možnost utratit peníze rychle a bez nutnosti (za normálních okolností povinného) spolufinancování z národních rozpočtů.

„Nebude potřeba žádné spolufinancování z národních rozpočtů a státy dostanou peníze potřebné k záchraně životů, podpoře firem a mnohému dalšímu,“ vysvětlila Evropská komise.

I do Bruselu se zkrátka sluší poděkovat. Ale co chtít od premiéra, který je jako podnikatel zvyklý žít z dotací ve stylu zaplaťte a moc nezkoumejte na co: třeba na Čapí hnízdo nebo novou linku na toustový chleba.

Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner