Babiš bude kontrolovat Babiše. Jestli správně vyšetřuje Babišovo Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Převzetí Generální inspekce bezpečnostních sborů je dokonáno. Stalo se tak ještě efektivněji, než si mohl trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš přát: Kromě toho, že si bude moci do vedení GIBS dosadit sobě blízkého člověka (a dost možná osobu napojenou na Roberta Šlachtu), člen hnutí ANO je zároveň šéfem sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Hlava XXII, myslíte? Nikoli, v České republice jsme ještě dál.

To, o co jde Babišovi zejména, je ovládnutí bezpečnostních složek. Je to patrné dlouhá léta díky známé a pracně budované bezpečnostní divizi Agrofertu. Je sice méně viditelná než ta mediální, ale o to důležitější. Mít své policajty, to je prostě potřeba.

Babiš ukázal, že pro dosažení svých cílů udělá cokoli. Michalu Murínovi, končícímu řediteli GIBS, oznámil, že jej zdiskredituje, pokud sám neodstoupí. Lidové noviny mu ukázaly, jak lehce to půjde, pokud se pan majitel rozhodne, protože pan redaktor Shabu má ostré pero – a Murín naprosto pochopitelně tento tlak nemohl ustát. Jako profesionál navíc nechce vystavovat špíně nejen sebe, ale své podřízené, kterých si evidentně váží.

Babišovi ale nestačilo, že získá vedení GIBS. Otevřela se mu cesta k tomu, jak inspekci kontrolovat přes sněmovnu – a poté, co se veřejnosti podařilo zabránit, aby komisi vedl „komunistický fízl“ Zdeněk Ondráček, přichází poslanec Mašek. Člen Babišova hnutí ANO.

Že je to neuvěřitelné? Jistěže je. Babiš se velmi bojí vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, o které celá Evropa ví, že se jednalo o podvod. Jedinou cestou, jak věc zastavit, je dostatečně efektní (a tím pádem i efektivní) diskreditace vyšetřovatele Nevtípila. O tu se ostatně již v loňském roce pokusily (překvapivě) Lidové noviny.

Jenomže někdo by mohl namítnout, že pokud se GIBS bude chovat špatně, je tu instituce, která tomu zabrání: kontrolní komise. Kterou ovšem vede poslanec hnutí ANO.

Tohle bychom si už vážně neměli nechat líbit. Je třeba zase vyjít do ulic. To je to jediné, z čeho mají strach.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]