Babiš by chtěl na Hrad. Druhého Husáka tu ale nepotřebujeme

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš sdělil v rozhovoru pro Blesk, že se nevrátí k podnikání. Někdo u takové absurdity vyprskne smíchy a někdo jiný to ve své prostoduchosti vezme jako vážně míněnou informaci. Jako třeba Česká tisková kancelář, která již tradičně šíří Babišovy patologické lži jako seriózní zprávy.

Andrej Babiš podle platných zákonů a pravidel nikdy podnikat nepřestal. Je v registru vlastníků uveden jako osoba, jež ovládá firmy ve svěřenských fondech. Vzhledem k jeho panovačnému naturelu je navíc nemyslitelné, že by byl vůči svému impériu pasivní, že by nic nerozhodoval a nechal by za sebe podnikat manželku Moniku, která sedí ve správní radě jeho fondů. Mýty, že „ono to celé podniká samo“, nebo že skutečným podnikatelem je v Agrofertu jakýsi pan Tůma, může brát vážně jenom někdo, kdo nemá všech pět pohromadě. Babišovo tvrzení o tom, že se nehodlá vrátit k podnikání, je prostě jenom další z řady jeho drzostí, kterými oblbuje část veřejnosti a část médií.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Závažnější je ovšem jiný signál, který nám Babiš vyslal. Miloš Zeman ho prý vyzývá, aby kandidoval na prezidenta. Ani zde se přitom Babiš neobejde bez manipulativní absurdity. Chce si prý počkat, jak se rozhodne hnutí ANO. To musí být pro něj opravdu napínavé čekání. Máme si představit, jak se v jeho vůdcovské straně vážně debatuje a pak svobodně hlasuje. Je to stejná komedie, jako když v KSČ generální tajemník Gustáv Husák s napětím čekal, jak se rozhodne strana a zda ho vyšle do funkce prezidenta Československa. Pravda byla taková, že se rozhodl sám i bez strany a jediné místo, odkud bylo třeba čekat na schválení, byla Moskva.

Lze se vážně obávat, že v tomto případě je to stejné. K tomu, aby se Babiš stal prezidentem, potřebuje nejen převzít Zemanovy voliče, ale především proruskou dezinformační mediální scénu, která i Zemanovi pomohla k cestě na Hrad.

Jinými slovy nám signál vyslaný přes redakci Blesku říká toto: Babiš na Hrad chce a testuje si situaci.

Zápas s Babišovými manipulacemi nekončí. Čeká nás další test, zda se demokratická a prozápadní část společnosti dokáže znovu chovat inteligentně. Je třeba pracovat na tom, aby říjnové volby nebyly jen náhodným vychýlením z normálu. Je to znovu na nás, jak se k této závažné věci postavíme. Babiš by v roli prezidenta znovu a velice těžce poškodil český stát. Stačí, jak položil naši zemi svým tragickým managementem. V roli prezidenta by naši zemi zcela zesměšnil před světem. A navíc: Moc bych se přimlouval za to, aby českým prezidentem byl Čech. A také by nebylo špatné, kdyby uměl česky. Druhého Husáka tu nepotřebujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]