Babiš by chtěl zničit hospodské na vesnici. Pak by se s nimi klidně vyfotil

Facebook/Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Trojí zdanění piva je po koronaviru nejdiskutovanějším tématem posledních dní. Nejen, že Alena Schillerová představila podle někoho paskvil a chystá chaos při výběru DPH. Její stranický šéf si ještě přisadil a ukázal, že má o životě Čechů zcela pomýlené představy. Problém ovšem je, že jeho poslední výroky mohou mít neblahý dopad na vesnickou hospodskou kulturu. Ta již dostala velkou ránu protikuřáckým zákonem.

„Hospodský se může se slevou podělit se zákazníky. Záleží jen na něm,“ pravil Babiš pro Novinky.cz. „Šlo o to, jak dostat peníze přímo do hospod, kde nedostali slevu z DPH na jídlo kvůli EET. Takže bych očekával od hospodských poděkování a můžou lidem zlevnit půllitr točeného piva o 4,95 koruny,“ dodal. Tím ovšem ukázal, že mu v žádném případě nejde o to, aby měl kdokoliv cokoliv levnější.

Pavel Hofman

Navíc opět ukázal, že při cestování po naší zemi dokáže jen dvě věci. Dávat megalomanské a nesplnitelné sliby a fotit se na sociální sítě s naivními občany. K tomu Babišovo marketingové oddělení připojí větu „Jasně že se vyfotíme“ a představa lidového předsedy vlády je na světě.

Ve skutečnosti ovšem máme v čele kabinetu zbohatlíka, který vůbec netuší, kolik co stojí, a dává pouze knížecí rady. Pokud totiž premiér radí, aby hospodští zlevňovali, protože jim dal nějakou daňovou úlevu, je to nechutné. Jediné, čeho tím totiž dosáhne, je další nevraživost mezi lidmi.

Pokud si někdo s přivřením obou očí může dovolit zlevnit pivo, jsou to předražené restaurace a hospody ve větších městech. Sotva něco takového zkusí malý vesnický hostinský, který je vůbec rád, že „přežil“ EET a protikuřácký zákon. Ten mu vyhnal polovinu hostů, kteří si koupí PET láhev s pivem a v garáži si u ní s kamarády i pokouří.

Nyní by se podle Babiše měl o svůj zisk podělit se svými zákazníky. V reálu to bude znamenat, že to zřejmě udělat bude muset, protože ho do této situace premiérova slova vmanipulují. Sotva totiž vysvětlíte svým štamgastům, že si nemůžete dovolit zlevnit, když vědí, že máte 11 % úlevu na dani. Nikoho nezajímá, kolik máte s provozem gastronomického zařízení starostí. Argument zní jasně – dostal jsi slevu na dani, dej levnější pivo.

Přesně takhle přemýšlí i ministerský předseda. Až pod nátlakem skutečně začnou hostinští snižovat cenu piva, bude se chlubit. Slíbil přece levnější zlatavý mok. A tady ho máme. Kdo se však poté bude ptát, jak dopadli drobní živnostníci, kteří si nemohli dovolit sponzorovat Babišovy předvolební sliby?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner