Babiš by měl přijít o všechny dotace, brání jejich zastropování, říká belgický europoslanec

Bart Staes (Facebook Bart Staes)

Bart Staes | FOTO: Facebook Bart Staes

Holding Agrofert premiéra Andreje Babiše již několik měsíců nedostává dotace ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie. Má však nadále přístup k tzv. nárokovým dotacím. To pro deník FORUM 24 ostře zkritizoval europoslanec Bart Staes.

Staes uvedl, že na uzavřeném jednání s eurokomisařem Güntherem Oettingerem vyslovil zásadní pochybnosti s postupem, který holdingu umožňuje dál posílat velkou část evropských peněz.

„Agrofert je velmi aktivní v zemědělském sektoru a ať tak, či onak, firma má z evropských dotací zisk. Příkladem střetu zájmů je fakt, že Babiš a jeho ministr zemědělství brání zastropování dotací, oni sami mají rozhodující vliv na postoj České republiky při těchto jednáních a Agrofert má z nezastropovaných dotací zisk,“ vysvětluje Staes.

Právě frakce Zelených, do které Staes patří, zastropování dotací prosazuje. Ovšem taková věc by byla pro holding Agrofert zásadní ztrátou, a tak Babiš na evropské půdě podobné opatření odmítá. Smyslem evropských dotací je přitom podpora právě malých a středních podniků či farem.

Babišův střet zájmů je tématem evropských politiků dlouhodobě. Evropský parlament na konci roku 2018 přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]