Babiš byl příliš vyděšený, Cichanouskou teď přijmou v Evropském parlamentu

Andrej Babiš (Facebook A. B.)

Andrej Babiš | FOTO: Facebook A. B.

Když Polsko před týdnem navrhovalo, že by se premiéři visegrádských zemí mohli na své schůzce setkat s běloruskou prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou, Andrej Babiš to odmítl. Pak to všelijak vysvětloval, ale velká pachuť z toho zůstala. Byla to zbabělost a malost.

Zatímco Babiš se bál, co by asi na setkání s Cichanouskou řekl diktátor Alexandr Lukašenko, bude opoziční kandidátka v pondělí přijata předsedou Evropského parlamentu a dalšími činiteli. Před odletem do Varšavy Babiš novinářům vykládal: „Chtěl bych odmítnout informace, že jsem vetoval setkání s běloruskou opozicí. Já jsem řekl, že to není dobrý nápad, mluvil jsem i s maďarským a slovenským premiérem a mají na to stejný názor. Výsledkem takové schůzky by byla jen voda na mlýn diktátora Lukašenka, který na nás poukazoval.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Teď tedy přišla zpráva, která snad Babišovy obavy rozptýlí. Členové Výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu budou 21. září hostit Svjatlanu Cichanouskou a další členy běloruské demokratické opozice, Volhu Kavalkovou a Pavla Latušku. Budou diskutovat o nejnovějším politickém vývoji a lidovém hnutí v Bělorusku. Cichanouská by měla před výborem vystoupit odpoledne a pak by měla následovat diskuse s poslanci Evropského parlamentu. Předtím by měla mít dvoustranné jednání s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim.

Ve stejný den budou poslanci ve Výboru pro zahraniční věci hlasovat o nových doporučeních, jak by měla Evropká unie přehodnotit své vztahy s Běloruskem, zejména s ohledem na nejnovější vývoj. Výsledek hlasování bude oznámen v úterý 22. září.

Argumentovat tím, že o nás budou něco vyhlašovat ulhaní diktátoři, je skutečně poněkud zmatené. Lukašenko nehorázně lže tak jako tak. Vymýšlí si zahraniční spiknutí, blábolí o neexistujících pohybech vojsk NATO u běloruských hranic, všude vidí evropské agenty. Česko označuje za hnízdo aktivit proti svému režimu i nadále. Je možné, že tahle paranoická osoba tomu všemu možná i věří. Je úplně jedno, co si o nás a o komkoli tento duševně narušený člověk myslí a co vykládá. Své jednání nemáme přizpůsobovat cizím chorým mozkům, ještě navíc mozkům zločinným.

Andrej Babiš se ale možná prostě bojí, že by se na něj doma moc a moc zlobili komunisté, kteří jeho vládu nechávají vládnout. Jistě je pro něj nepříjemné, že ho bývalí spolusoudruzi drží pod krkem a podle potřeby mohou svůj stisk zesílit. Může si za to ale sám. Je těžké vůči němu pociťovat nějakou lítost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com