Jasné konstatování viny podložené důkazy přináší obžaloba šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, kterou začne řešit soud v září, čtyři měsíce před prezidentskými volbami. Podle státního zástupce Jaroslava Šarocha, který text sestavil – a některé pasáže zveřejnil web Aktuálně.cz, měl Babiš údajný podvod kolem Farmy Čapí hnízdo připravovat, řídit a podnikat jasné kroky k tomu, aby se zmocnil padesátimilionové dotace.
Podle textu Babiš rozhodl o tom, že se firma ZZN Pelhřimov stane majetkem jeho dětí z prvního manželství a jeho tehdejší přítelkyně, nyní manželky Moniky. Společnost vyčlenil ze svého holdingu, rozhodl o změně jejího sídla a názvu na Farma Čapí hnízdo. Následně měl dát pokyn, aby rodinní příslušníci prodali většinu akcií společnosti bratra Moniky Babišové Martina Herodese. Důvodem mělo být, aby nebylo možné dokládat propojení rodiny Babiše se společností.
„S úmyslem neoprávněně získat dotaci (…) zajistil, aby představenstvo této společnosti (ZZN Pelhřimov) nejprve v říjnu 2007 rozhodlo o změně právní formy společnosti ZZN Agro Pelhřimov na akciovou společnost, přestože k tomuto kroku nebyl žádný ekonomický ani podnikatelský důvod a jediným důvodem bylo účelové vyvedení této společnosti ze skupiny Agrofert,“ píše podle Aktuálně.cz k Babišovi žalobce.
Dění ve firmě pokračovalo s jasným cílem – přípravy na žádost o dotaci. V lednu 2008 se ZZN Agro Pelhřimov přejmenovala na Čapí hnízdo a měsíc poté už nastupuje na scénu Jana Mayerová, nyní Nagyová. Jde o blízkou spolupracovnici Babiše, která u něj má na starosti dotace.
Ta měla jménem takto účelově nachystané firmy požádat o padesátimilionovou dotaci určenou pro malé podniky na venkově. Šaroch je podle zveřejněných úryvků z obžaloby k Babišovi neúprosný a označuje ho za strůjce údajného podvodu. „Zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě (…) splňovala kritéria zájemce o dotaci, (…), ačkoliv si byl (…) vědom toho, že (…) jeho prostřednictvím a prostřednictvím jeho dcery, jeho družky a jejího bratra byla společnost Farma Čapí hnízdo propojena se společnostmi ze skupiny Agrofert,“ píše státní zástupce.
Důkazů, které jsou pro Babiše obtížně vyvratitelné, má přitom od policie mnoho. Propojení Agrofertu, Babiše a Čapího hnízda je více než jasné. Tak například, na stavbu luxusního rodinného sídla jménem Čapí hnízdo padesátimilionová dotace nestačila, dalších 150 milionů společnosti půjčil Agrofert. A ten možná nejvážnější důkaz je úvěr ve výši 375 milionů korun, který společnosti Farma Čapí hnízdo půjčila banka HSBC. Za úvěr měl ručit holding Agrofert.
Obžaloba, kterou začne soud řešit v září, je výsledkem anonymního trestního oznámení, které kdosi podal v roce 2015. Policie vyšetřování uzavřela v roce 2019 se závěrem, že navrhuje obžalobu pro Babiše a několik dalších lidí. Jaroslav Šaroch ale stíhání Babiše a dalších zastavil. Jeho rozhodnutí však zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Následně policie ještě doplnila spis a v březnu 2022 státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše a Janu Nagyovou.
Nagyová čelí obžalobě z dotačního podvodu, Babiš z napomáhání dotačnímu podvodu. I když oběma hrozí až desetileté vězení, Šaroch navrhuje tříletou podmínku a pokutu pro Babiše deset milionů korun a pro Nagyovou 500 tisíc korun.
Hlavní líčení začne v Praze 12. září. Prezidentské volby, ve kterých by Babiš mohl získat imunitu, se uskuteční 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo o dva týdny později.