Babiš chce na vládě mimořádně řešit zákon, který mu pomůže se střetem zájmů

ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešová | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš předložil dodatek k programu plánovaného pondělního jednání vlády. Tento dodatek obsahuje zákon z dílny ministryně spravedlnosti Marie Benešové, a to konkrétně návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Upozornil na to pirátský poslanec František Navrkal. Podle organizace Transparency International je v návrhu formulace výhodná pro aktuální uspořádání Babišova majetku – pro svěřenské fondy, do nichž vložil holding Agrofert.

Předseda vlády vytvořil dodatek k jednání kabinetu 11. března, tedy v době probíhající pandemie koronaviru a pouhých pět dní před plánovanou schůzí vlády.

FORUM 24

Návrh zákona by měl řešit nejasnosti ohledně svěřenských fondů. „Bohužel se do něj promítla snaha o nepřiměřené zmírnění úpravy ve prospěch některých subjektů. Jde o ustanovení § 6 odst. 5, které se do návrhu dostalo až po mezirezortním připomínkovém řízení na konci roku 2019,“ upozorňuje Transparency International v lednovém komentáři.

Andrej Babiš by byl jedním ze skutečných majitelů svých svěřenských fondů, ale nikoliv společností do nich vložených (např. AGROFERT, a. s.). Přitom jsou premiérovy svěřenské fondy pouze schránkou, do které své firmy Andrej Babiš „zaparkoval“, a veškeré podnikatelské aktivity provádějí právě jednotlivé korporace ve fondech,“ doplňuje článek.

Ve skutečnosti by se zákonem měla řešit implementace 5. evropské směrnice proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML). Ta se týká praní špinavých peněz nebo zneužívání veřejných prostředků. A do toho patří i střet zájmů.

IHOABMMKM66D

Podivného načasování zařazení bodu si povšiml i spolek Milion chvilek pro demokracii. „Pane Babiši, myslíte to vážně – chtít pod rouškou koronaviru narychlo dělat čachry se zákonem o evidenci skutečných majitelů? Není tajemství, že tento zákon by mohl být pro posouzení vašeho střetu zájmů a potvrzení faktického vlastnictví Agrofertu zásadní,“ píše spolek ve facebookovém příspěvku.

„Odmítáme, aby v době, kdy země čelí virové pandemii, zavírají se hranice, chybí ochranné pomůcky pro zdravotníky, premiér Babiš bez skrupulí tlačil to, co pálí jeho, a snažil se vyřešit svůj kolosální střet zájmů. A to v době, kdy spoléhá na to, že pozornost veřejnosti a médií bude logicky upřena jinam,“ upozornil předseda STAN Vít Rakušan.

Babiš kritiku samozřejmě odmítl s tím, že „řeší jen koronavirus“ a opřel se i do Milionu chvilek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner