Babiš chce stavět jaderné bloky i za cenu porušení evropského práva

(ČT)

Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti se premiér Andrej Babiš nechal slyšet, že je třeba postavit nové bloky v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelíně. Podle něj to musíme udělat i tehdy, když porušíme evropské právo. Takové řeči jsou ale hloupé a nepochopitelné.

„U jádra jsme zaspali dobu. Temelín už jsme mohli stavět,“ prohlásil Babiš. „My to musíme prosadit. I kdybychom měli porušit evropské právo. Bezpečnost energetická je pro nás priorita.“ Co z evropského práva bychom případně porušili, ale neřekl.

Bude mít ale nejspíš na mysli otázky financování, konkrétně zákaz státní podpory. Spor se v Evropě vedl o britskou elektrárnu Hinkley Point postavenou francouzskou společností EDF a maďarskou elektrárnu Paks, kterou staví ruská firma Rosatom. Nakonec to v obou případech dopadlo tak, že se podle Evropské komise předpisy o nedovolené podpoře neporušily. 

V případě dostavby jaderných bloků jde jednak o odbornou záležitost, tedy zda je doopravdy potřebujeme, nebo zda máme jiné alternativy. Další otázka je spíš diplomatická, tedy jakým způsobem o tom komunikujeme. Babišovo vyhlášení, že bychom měli porušit evropské právo, je nepochopitelné. Působí neskutečně i z pragmatického politického hlediska. Když chce někdo porušit nějakou normu, nebo třeba jen riskovat, že ji možná poruší, nebude o tom přece mluvit předem. Ideální samozřejmě, je když ji porušovat nebude.

Babiš, jak jsme to zažili už vícekrát, se možná domnívá, že je odborníkem na mezinárodní vztahy, což ovšem nemá žádný základ v realitě. Zatím napáchal více škody než užitku.

Zdá se, že si pod pojmem energetická bezpečnost představuje jenom to, že tady bude stát nějaký reaktor, ale faktorem bezpečnosti přece není jenom to, jestli se vyrábí, nebo nevyrábí elektrický proud. Ten se dá vyrábět různým způsobem a jaderná energetika není jediný možný. I když se pro ni rozhodneme, i tam je více možností, jak lze dospět k cíli. Babišovi možná nevadí, že se ohledně finančních záležitostí dostane za hranu zákona, ale partnerům to třeba vadit bude. Riskuje, že zemi zatáhne do komplikovaných sporů a poškodí naši důvěryhodnost. To všechno se nám ve zlém vrátí.

Andrej Babiš nebude v žádném případě vládnout věčně. Neměl by tedy zatížit jakoukoliv budoucí vládu a také všechny občany následky svých hloupých řeči a případně i hloupých rozhodnutí. Česko není jeho firma, kde si na svou zodpovědnost bude zkoušet různé kejkle. Mělo by mu to konečně dojít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]