Čtyřicet osobností se ohradilo proti manipulacím Mladé fronty DNES, zkreslující průběh sametové revoluce a dehonestující její organizátory. Andrej Babiš zase odmítá „nařčení“, že byl estébák. Chce volat k odpovědnosti „skutečné“ estébáky, ale měl by začít v Agrofertu.
[ctete postid=“263070″ title=“Kubišová či Žantovský protestují proti MF DNES: Falšuje historii“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2015/11/kubisova-385×230.jpeg“ excerpt=“Známé osobnosti vydaly prohlášení, ve kterém protestují proti článkům, které “ permalink=“https://www.forum24.cz/kubisova-ci-zantovsky-protestuji-proti-mf-dnes-falsuje-historii/“]263070[/ctete]
Blížící se třicáté výročí pádu komunismu věští horký podzim. Redakce Mladé fronty DNES se rozhodla přepisovat listopadové události podle svého gusta. Asi aby tolik nevynikal současný stav, kdy její majitel, evidovaný agent StB, opírá svoji vládu o nereformované komunisty vedené agentem Falmerem. Ostatně byl to tento deník, který na první straně palcovými titulky zvýraznil Babišův názor, že KSČM je demokratická strana.
Lživé manipulace MF DNES
Signatáři prohlášení poukazují na dva rozhovory zveřejněné v seriálu nazvaném „30 let svobody“ (s Jiřím Jaskmanickým a Pavlem Chalupou), v nichž se „cíleně zpochybňují všeobecně známá a dobře zdokumentovaná fakta kolem organizace studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a představitelů studentského hnutí“.
Bývalý funkcionář SSM Jaskmanický v deníku prohlašuje, že u nás nikdo nebojoval proti komunismu a vše bylo tehdy dohodnuté. Těmito lživými a konspirativními výroky znevažuje odvahu stovek či tisíců lidí, kteří se proti režimu vymezovali už dávno před revolucí pod hrozbou státní šikany. Mnozí byli za „protistátní činnost“ zavíráni.
Nebylo by ani divu, kdyby šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl v rámci „objektivity“ přenechal výklad těchto událostí i dalšímu přímému aktérovi těchto dějů, tehdejšímu šéfovi Státní bezpečnosti Alojzovi Lorencovi.
„Před 30 lety jsme si vybojovali svobodu, která dostává dnes a denně na frak. Vládne nám estébák, a jeho tisk brutálně dezinterpretuje listopadové události,“ povšiml si stejného úkazu tehdejší disident Alexandr Vondra (ODS). Proto bude nejen podle něj nutné připomínat, o co v listopadu 1989 šlo.
Opozice vytýká vládě, že letošní výročí ignoruje. Andrej Babiš se ho naopak obává. Žijeme v poměrech, kdy přibývá těch, kteří by období komunistického režimu a nesvobody nejraději vymazali z občanské paměti, v horším případě ho vykreslují v růžovějších barvách.
StB mě terorizovala
Premiér Babiš se přece jen ozval. „Budeme mít 30 let od revoluce, tak bylo by dobré, kdyby nám konečně média řekla, jak to tady bylo vlastně. Proč trvalo 14 let otevření svazků, proč zničili 25 tisíc svazků. To byli ti skuteční estébáci. Kdo to vlastně byl. To by měly říct ty tradiční demokratické strany. Měly by zavolat ty estébáky, kteří dělali svazky na lidi, kteří o tom ani nevěděli. Jako například já,“ prohlásil ve videu.
Nastavil tak směr, jak se k podzimnímu střetu postavit. Stále odmítá, že byl estébák. „Já jsem vyhrál soud třikrát a vyhraju ho znovu. StB mě terorizovala,“ opakuje stále dokola. Jenže tady vytváří virtuální realitu.
Babiš naopak poslední tři soudy prohrál. Bratislavský Ústavní soud předchozí rozsudky nižších soudů zrušil a následný krajský soud usnesení ústavních soudců v obnoveném líčení potvrdil. Šéf ANO neuspěl ani s pozdější stížností Evropskému soudu pro lidská práva. Nadále se sice soudí a chce se soudit třeba do konce života, ale stále je evidovaný jako agent Bureš.
„Pokud by odmítl spolupracovat se Státní bezpečností, jeho kariéra v podniku zahraničního podniku by skončila,“ řekl deníku FORUM 24 badatel Radek Schovánek, který svědčil u soudu o oprávněnost evidence agenta Bureše.
Premiérova výzva, aby se „tradiční demokratické strany“ zabývaly rolí „skutečných“ estébáků, kteří „terorizovali“ chudáky v podnicích zahraničního obchodu pro vyvolené a důkladně prověřené aparátčíky, je neuvěřitelné chucpe.
Babiš nemusí chodit příliš daleko, jelikož byl důstojníky Státní bezpečnosti a jejich spolupracovníky obklopen od počátku svého podnikání, a s některými z nich je úzce propojený dodnes. Má s nimi bohaté zkušenosti, to on by mohl povídat. Tak si je připomeňme.
Široký spolupracoval s KGB
Klíčovým dlouholetým spolupracovníkem Andreje Babiše je právník Libor Široký, předseda dozorčí rady Agrofertu. Před listopadem 1989 sloužil v kontrarozvědce StB a podílel se na potlačování tehdejších protikomunistických aktivit. Od září 1986 pracoval v odboru, který velmi úzce spolupracoval s V. správou KGB, která rovněž bojovala proti vnitřnímu nepříteli.
[ctete postid=“262787″ title=“Co zamlčela Mf DNES k akci Čisté ruce, kdy pro Zemana platila presumpce viny. A dnes u Babiše neplatí“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Zeman-víno-385×230.jpeg“ excerpt=“Mladá fronta DNES se vrátila k Zemanově akci Čisté ruce, která skončila fiaskem. “ permalink=“https://www.forum24.cz/co-zamlcela-mf-dnes-k-akci-ciste-ruce-kdy-pro-zemana-platila-presumpce-viny-a-dnes-u-babise-neplati/“]262787[/ctete]
„Dá se říci, že vyjma odboru, který měl na starost kontrarozvědnou ochranu sovětských vojsk, byl tento odbor jedním z nejvíce propojených s KGB,“ říká k tomu badatel Radek Schovánek. Široký podle zápisů z osobního spisu samostatně řídil několik agentů.
Podle západních standardů je absolutně nemyslitelné, aby s vysoce postaveným aktivním politikem takto úzce spolupracovala osoba napojená na totalitní struktury KGB. Široký však zdaleka není jediný estébák v Babišově okolí.
Okruh Babišových estébáků
Slovenský časopis Týždeň spočítal, že po roce 1989 s Andrejem Babišem úzce spolupracovalo v různých firmách před odchodem do České republiky celkem sedm agentů Státní bezpečnosti – včetně Babišova bratra Alexandera (krycí jméno Miki), který působil v orgánech Agrofertu a Polnochemu.
Většina z nich pracovala před převratem podobně jako Babiš v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Kdo kromě Širokého patřil mezi důstojníky a spolupracovníky StB z okruhu současného premiéra?
Josef Kubů: Bývalý prokurista Agrofertu, dlouholetý přítel Libora Širokého. Major StB byl členem hnutí ANO a před rokem 1989 sloužil jako agent tajné služby ve Vídni a v Berlíně.
Pavol Dobiaš: Lobbista, jehož služby majitel Agrofertu využíval zejména na Slovensku. Tento důstojník StB pracoval pro 37. odbor rozvědky.
Radmila Kleslová: Nejvíce se mediálně proslavila bývalá první místopředsedkyně ANO a šéfka pražské organizace hnutí. Dlouholetá Babišova spolupracovnice a lobbistka Agrofertu působila v letech 1988 – 1990 jako příslušnice komunistické rozvědky (krycí jméno Lia).
Roman Karlubík: Agent StB (krycí jméno Janovic) pracoval jako generální ředitel a předseda představenstva slovenské chemičky Duslo Šala poté, co ji v roce 2005 převzal Agrofert, a jako místopředseda představenstva holdingu.
František Janů: Agent StB (krycí jméno Fišer) působil jako ředitel agrární divize Agrofertu. Do holdingu přivedl majora StB Jozefa Kubů.
Dalo by se pokračovat mnoha dalšími spolupracovníky StB v holdingu (Stanislav Rudý, Vladimír Bartoš, Jozef Waller, Edgar Haug, Mikuláš Rakovský…) nebo mimo holding (Jan Heřmanský, Aleš Sládek, Pavel Elias, Zdeněk Říčař, Ivan Souček, Bohumil Zoul, Bohumil Studýnka…), kteří buď sponzorovali či kandidovali za hnutí ANO ve volbách, nebo byli dosazeni do státní správy.
Koncentrace bývalých příslušníků represivních složek Státní bezpečnosti v okolí Andreje Babiše je naprosto unikátní. Pokud dnes volá po jejich odpovědnosti, měl by si nejdříve zamést před vlastním prahem. Ani se nelze divit, že se dnes k výročí pádu komunismu příliš nehlásí, jelikož z těchto totalitních struktur vyrostlo jeho impérium, a někdo by mu to mohl připomínat.