Babiš chce z vlády vyhodit Plagu i Blatného

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO) (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Ve středu podle CNN Prima News skončí dva ministři: Robert Plaga, který vede rezort školství, a také šéf zdravotnictví Jan Blatný. Druhý jmenovaný dostal od předsedy vlády čtyři vytýkací dopisy, Plagu zase Babiš kritizuje kvůli plánu na návrat dětí do škol.

Nástupcem Blatného by měl být Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ten podle Babišových Lidových novin má s Babišem spolupracovat i na plánu boje s rakovinou. Blatný čelil zejména nátlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana, protože odmítal k vakcinaci proti nemoci covid-19 využívat neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Babiš Blatnému poslal celkem čtyři vytýkací dopisy. Týkaly se například některých diskutovaných léků na covid-19. V reakci na to Blatný premiérovi vzkázal, že léčiva nejsou politické téma. Petr Arenberger je podle médií mnohem vstřícnější i ke zmiňované vakcíně Sputnik V.

Prima spekuluje o tom, že ministrem školství se stane poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně, hovoří se ale také o ambiciózním poslanci ANO Patriku Nacherovi.

Babiš oba končící členy vlády veřejně kritizoval na svém facebookovém profilu. „Souhlasím s vámi, kdo mi píšete, že některé návrhy ministerstev školství a zdravotnictví nevypadají z hlediska praxe vůbec logicky. Na Radě pro zdravotní rizika nám byly tyto návrhy představeny až 1. dubna a většinu věcí jsem se předtím, stejně jako ostatní ministři, dozvídal hlavně z médií a od občanů,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]