Babiš chce žalovat slovenské novináře. Jeho předchozí výhrůžky vyšuměly

Zbyněk Pecák

Andrej Babiš | FOTO: Zbyněk Pecák

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš požaduje omluvu a odškodné milion eur (asi 25 milionů korun) od slovenského deníku Nový Čas. Jak dříve informoval HlídacíPes.org, jiné Babišovy hrozby žalobou prestižním zahraničním časopisům Der Spiegel a Foreign Policy vyšuměly do ztracena.

Der Spiegel s odvoláním na své vlastní zdroje mimo jiné tvrdil, že Babišův holding Agrofert v roce 2015 změnil ve svůj prospěch pravidla přidělování unijních dotací v Česku.

Foreign Policy zase v článku popisujícím oligarchické tendence české politiky použil (kvůli spojení politiky a vlastnictví médií) v souvislosti s Babišem výraz „Babisconi“ – v narážce na bývalého italského premiéra Berlusconiho.

Jak ale zjistil HlídacíPes.org, ani jednu ze žalob Babiš nakonec nepodal.

Proti bulváru na rodném Slovensku si ale očividně věří víc: Vadí mu, že deník v únoru zveřejnil rozhovor s bývalým příslušníkem StB Jánem Sarkocym.

Ten tvrdil, že viděl originál Babišova spisu ohledně jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií StB. Ve spisu podle něj není nic zfalšovaného. O Babišovi Sarkocy dále řekl, že chtěl ze spolupráce s StB těžit a měl rád peníze.

Sám Babiš dlouhodobě spolupráci s StB popírá a několik let se o oprávněnost zápisu svého jména v seznamu agentů bývalé Státní bezpečnosti na Slovensku soudil.

Krajský soud v Bratislavě letos v lednu v souladu s loňským rozhodnutím slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu v obnoveném líčení zamítl. Proti tomuto pravomocnému rozhodnutí Babiš podal dovolání ke slovenskému Nejvyššímu soudu.

Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner