Babiš chce zneužít sněmovnu pro svoji kampaň. Takhle by to vypadalo, kdyby byl prezident

Andrej Babiš (ANO) (ČTK / Kamaryt Michal)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal

Alena Schillerová svým blahosklonným hlasem oznámila, že hnutí ANO svolá mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Je to tak otevřené pohrdání parlamentem, že si člověk chvíli říká, že už je to snad moc i na politickou divizi holdingu Agrofert. Ale kdepak, není. Je to přesně to, co bychom mohli očekávat, kdyby se Andrej Babiš přece jen dostal na Pražský hrad.

Členové hnutí ANO, zejména tedy poslanci, svého guru oddaně podporují. Ať udělá cokoli, tleskají, radují se a zdůrazňují, jaký že to je génius. A také dělají všechno pro to, aby co nejlépe fungovala jeho kampaň. Využijí k tomu klidně i zasedání poslanecké sněmovny. Babišovi teče do bot, v průzkumech nevede, a tak je potřeba udělat úplně všechno možné.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Proč marketing hnutí ANO zvolil právě tuhle taktiku? To je jednoduché, mimořádné schůze vždy přenáší ČT24, píší o nich všechna média, každý je pozorně sleduje. Je to publicita zdarma, a navíc bude možné vymezit se proti vládě, což je přesně to, co Babiš ve své kampani potřebuje.

Demokratičtí politici by měli reagovat jasně. Schůze bude muset být svolána, oni by si ale měli vzít přestávky na jednání klubů a trapnou exhibici Babiše a jeho zaměstnanců prostě znemožnit. Je nepřijatelné, aby někdo k tomu, aby si pomohl ve volbách, používal poslaneckou sněmovnu. My samozřejmě víme, že Babiš udělá pro své zvolení úplně všechno, upsal by se i ďáblu, kdyby věděl, jak to udělat, a tak budeme nuceni sledovat gejzíry lží za sněmovním pultíkem.

Navíc je dobré si uvědomit, že přesně toto by byla Babišova taktika, kdyby se náhodou stal hlavou státu. Jeho zaměstnanci by blokovali sněmovnu, on by jim z Hradu tleskal a všechno by směřovalo k tomu, abychom tu nakonec měli premiérku Schillerovou. V koalici s SPD či nějakým podobným kremelským uskupením by to bylo něco natolik nebezpečného, že si to teď nejspíš neumíme představit. Ale čas běží.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (ČTK / Kamaryt Michal)

Je vážně zajímavé, jak oddané sluhy Babiš do svého hnutí dostal. Alena Schillerová a Karel Havlíček s Babišem poskakovali u jeho obytňáku a čekali, jestli v nějakém průzkumu nevyjde jako výhodnější, aby kandidoval jeden z nich. Babiš by je poté do volby nasadil, oni by poslušně dělali všechno, co by řekl, pak by prohráli a předseda hnutí ANO by prohlásil, že je vůbec nezná.

Žádná sebeúcta, žádný vlastní názor, jen notičky z marketingu a tupé sledování průzkumů, za které hnutí ANO dává miliony. Říci, že by se také někdo z nich někdy mohl stydět, to je vážně naivní myšlenka. Demokratičtí poslanci by neměli dovolit, aby se předvolební šaškárna ve sněmovně odehrála, ať už to bude stát cokoli. Ne proto, že by snad podobná věc rozhodla volby. Ale proto že Babiš a jeho kompars by měli vědět, že si nemohou dovolit úplně všechno. A to ani ve chvíli, kdy se bojí, že prohrají prezidentské volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články