Babiš: Chovanec si z nás dělá srandu a chystá se porušit koaliční smlouvu

Ministři Chovanec s Babišem  (ČTK)

Ministři Chovanec s Babišem | FOTO: ČTK

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš doufá, že ministr vnitra Milan Chovanec neschválí reorganizaci policie ještě před středečním koaličním dohodovacím řízením. Šlo by o porušení koaliční smlouvy. Babiš to řekl novinářům po dnešním jednání předsednictva hnutí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odmítl, že by už přislíbil, že nabídne k dispozici svou funkci, pokud k plánovaným změnám v policii dojde.

Pokud by Chovanec dokument připravený vedením policie podepsal, šlo by by podle Babiše o flagrantní porušení koaliční smlouvy, kterým by řekl, že smlouva není potřeba. “Já si to neumím představit, doufám, že bude rozumný a počká s rozhodnutím až po jednání předsedů koaličních stran,” řekl. Podpisem by podle něj Chovanec řekl, že jednání předsedů koaličních stran je zbytečné.

Chovanec prý porušuje schválenou koncepci

Babiš dnes řekl, že v koaliční smlouvě strany deklarují mimo jiné snahu stabilizovat bezpečnostní sbory a bránit odchodům zkušených profesionálů. Chovanec podle něj zřejmě zapomněl na koncepci rozvoje policie do roku 2020. “Má schválenou koncepci a teď přichází s něčím jiným v utajení. Dělá si z nás srandu a dělá si z nás blázny,” řekl Babiš.

Dohodovací řízení podle koaliční smlouvy se bude konat ve středu ráno, již dnes se kvůli situaci v policii sejde Bezpečnostní rada státu. Premiér Bohuslav Sobotka dnes řekl, že na její jednání pozval okruh lidí, o který si požádali ministři vnitra a spravedlnosti.

Babiš chtěl na BRS i Šlachtu

Pelikán však podle Babiše účastníky nenavrhoval. “Dokonce ani nebyl pozván, až na základě mého dopisu,” řekl Babiš novinářům. Účastnit by se měl podle názoru Babiše šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (ÚOOZ), který v pátek kvůli chystané reorganizaci odstoupil.

[ctete-foto]63495[/ctete-foto]

Pelikán dnes zdůraznil, že nikdy zatím neřekl, že nabídne za určitých okolností svoje místo k dispozici. “Jenom dokola říkám, že zatím jakékoliv úvahy tohoto směru jsou předčasné,” uvedl. Minulý týden po jednání vlády řekl, že by v případě, že reorganizace projde, zvažoval, “co dál”. Obtížně bych dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj, řekl. Na dotaz pak připustil, že rezignace by byla něco, co by zvažoval.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články