Babiš cílí na seniory, ale o penzích šíří nepravdy a manipuluje s fakty

FB Andrej Babiš

Andrej Babiš na nákupech | FOTO: FB Andrej Babiš

„Jo, tady Babiš. Jsem jeden z vás, ale to už přece víte,“ uvozuje premiér svoji předvolební výzvu cílenou seniorům. Dopouští se však přitom lží a manipulací s fakty. Chlubí se zvyšováním penzí, ale sám jejich růst brzdil. Za vlády opozice se na ně vydávalo víc, než prohlašuje.

ČTK

Z dubnového průzkumu agentury Kantar vyplývá, že senioři ve věku nad šedesát let tvoří 47,5 procent voličské základny ANO. Babišovi se podařilo přetáhnout stovky tisíc z nich z tradičních přístavů v ČSSD a KSČM, zatímco nemalá část liberálněji a pravicověji zaměřených voličů se od něj odklonila. Odradily je zkušenosti s enormním nárůstem byrokracie, nebo s bezskrupulózní snahou ovládnout stát jako vlastní firmu.

Jsem jeden z vás

Senioři, kteří jsou ochotni dát Babišovi hlas, tyto tlaky a hrozby tolik nevnímají. Stylizuje se do role jejich ochránce a pracuje s krátkou pamětí. Tomuto posunu doleva uzpůsobuje svoji politiku a pružně odložil masku starostlivého strážce státní kasy, kdy v Sobotkově vládě brzdil snahy koaliční ČSSD utrácet peníze daňových poplatníků. Dnes jako premiér v době klesající ekonomiky utrácí mnohem víc.

„Tak snad si můžem teď říct něco jen tady mezi sebou. Tohle, co teď píšu, je jen pro nás přes šedesát. Pro nás, co umíme počítat každou korunu a vážíme si jí,“ oslovuje Babiš seniory na svém facebookovém profilu.

Zní to poněkud zvláštně od druhého nejbohatšího muže v zemi, oligarchy s klientelistickou minulostí a s každoročním miliardovým přísunem státních dotací. Od člověka, jehož stojí večeře pro dva ve vlastní luxusní restauraci La Paloma v Průhonicích jeden průměrný důchod.

„Pamatujete, jak vám pravicová vláda přidala 40 korun? Teda, spíš se vám tím vysmála? Já se o lidi starám. Co jsem premiér, tak vám vláda, kterou vedu, za jediný rok přidala až 924 korun měsíčně. To jsou dva slušné nákupy,“ chlubí se premiér.

Ve stejném duchu pokračuje v rozhovoru pro server Novinky.cz (22. 5. 2019). „Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako dneska. Důchodci dostali za jeden rok jak za šest let opozice,“ tvrdí, což je už zjevná lež. Jak je to tedy s vývojem důchodů, a jak se šéf ANO staral o seniory jako ministr financí v minulé vládě?

Nesrovnatelná kupní síla

Za šest let pravicových vlád bylo důchodcům přidáno celkem 1898 korun, což dvojnásobně nesedí s Babišovými výroky. K tomu je nutné připomenout, že v roce 2008, kdy ještě naplno nepropukla ekonomická krize, dostali senioři přidáno v průměru 820 korun, což je vzhledem k tehdejší kupní síle a úrovni cen významnější přilepšení životní úrovně, než současné Babišovy „dva slušné nákupy“ za 900 korun.

Záměrně neuvádí, že se globální krize projevila v pomalejším růstu mezd, což má vliv i na valorizaci důchodů. Přesto se v letech 2008 až 2013 podařilo udržet poměr důchodu a průměrné mzdy kolem 43 procent, zatímco za ministra financí Andreje Babiše tento poměr stále klesal, až na loňských 38 procent.

Tento poměr se nepodaří snadno zvrátit už jen proto, že současná Babišova vláda dále akcelerovala růst mezd stovek tisíc státních zaměstnanců, dramaticky převyšující růst penzí. Dnes jich je 470 tisíc, nejvíce v historii, a jen letos stouply výdaje na jejich platy o 23 miliard korun na rekordních 210 miliard.

Inflace je v současné době vyšší než ekonomický růst. Projevuje se například v cenách některých potravin (brambory, cibule…), nájmů a energií. K růstu cen služeb v pohostinství i v obchodech přispěly některé vládní invazivní zásahy do podnikání, v čele s EET a skokovým zvyšováním minimální mzdy. Tento trend bude pokračovat ve službách zařazených do třetí a čtvrté vlny EET, tohoto nesmyslného projektu bez věrohodného efektu pro státní rozpočet.

Jinými slovy, co Babišova vláda důchodcům přidá, sama jim částečně svými zásahy v konečném důsledku sebere.

Babiš brzdil růst penzí

Šéf ANO dále zastírá, že v Sobotkově vládě bránil návrhům ČSSD výrazněji zvyšovat penze. V roce 2015 stouply průměrné důchody o 205 korun, v roce 2016 o 140 korun, v roce 2017 o 313 korun, a loni o 475 korun. Celkem tedy za období, kdy jako ministr financí sestavoval státní rozpočet, stouply penze o pouhých 1133 korun, což není v době slušného ekonomického růstu žádná sláva. Navíc je tento růst srovnatelný s průměrným navyšováním v době krize.

Specifická byla situace zvláště v roce 2016, kdy vycházela zákonná valorizace důchodů na 40 korun. Babiš tehdy kritizoval návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, která chtěla od ledna téhož roku zvýšit penze o 205 korun, tedy nad rámec této valorizace.

„Určitě bychom rádi navýšili důchodcům. Já bych jenom chtěl říct, že v Řecku důchodci tento měsíc nedostanou vůbec důchod. Musíme mít nějakou rozpočtovou odpovědnost,“ varoval.

Nakonec došlo ke kompromisu, když ke 40 korunám měsíčně vláda přidala jednorázovou dávku 1200 korun. Pokud tedy dnes Babiš kritizuje pravicové vlády, jak si počínaly v době krize, je to opět jen vědomé manipulativní zamlčení souvislostí.

Změna stylu

Dnes se šéf ANO v roli premiéra chová jinak. Na rozpočtovou odpovědnost zapomněl a farizejsky těží z toho, že u části veřejnosti působí i proti Bohuslavu Sobotkovi jako dobroděj. Po slevách jízdného ve vlacích a autobusech navrhuje obědy zdarma pro školáky a populárně zvyšuje důchody, které dříve sám brzdil.

SZPI

Zázračně na poslední chvíli před volbami nachází 8,6 miliardy korun na zvýšení rodičovského příspěvku a netrápí se vysvětlováním, jak toho dosáhl. Lednová slova ministryně financí Aleny Schillerové o potřebě ušetřit 25 miliard jsou minulostí, dnes se k nim nikdo nehlásí.

Přetlačovaná o zvyšování sociálních výdajů mezi ANO a ČSSD pokračuje. Období slušného hospodářského růstu jejich vlády promrhaly a nepřipravily žádné reformy veřejných financí, které by umožnily bezpečné financování povinných výdajů už v nedaleké v budoucnosti.

To se týká i důchodové reformy. Zatím premiér Babiš jen podruhé přidává penze nad rámec zákonné valorizace, přisvojuje si všechny zásluhy jako v minulosti, a neváhá přitom ani lhát a manipulovat s fakty.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme