Podle premiéra Andreje Babiše je každý, kdo jej kritizuje, zkorumpovaný, zaujatý nebo lže. Již poněkolikáté se terčem premiérova útoku stal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, který upozornil na to, že vláda neřeší nápravná opatření týkající se zjištění úřadu.

„Je to lež pana prezidenta (Kaly). Bylo by dobré, aby nepouštěl tyto nesprávné informace,“ komentoval premiér Kallova zjištění s tím, že dotyčný „dělá politiku“. Prezident NKÚ se přitom vyjádřil k problému, který trvá dlouhodobě: úřad konstatoval šestnáct pochybení, o nichž měla v pondělí jednat vláda.

Že „je to lež“, to se dozvídáme od českého premiéra permanentně. Bez argumentů, zato jasně a suverénně řečeno, ostatně jeho voličům to stačí. Andrej Babiš takhle postupuje pokaždé, když je v problémech či v jakékoli nepříjemné situaci.

Národní kontrolní úřad je velmi potřebná instituce a vládu kritizoval v mnoha směrech. Je to normální – od toho jej také máme. Jenže Babišova vláda žádné chyby neuznává. Za všechno mohou jejich předchůdci, přestože je hnutí ANO ve vládních funkcích už šest let. Kalousek, ČSSD, tradiční strany… Pořád ta stejná mantra.

Ale jak je to ve skutečnosti? Investiční plán, o kterém se stále mluví, je podivná chiméra, kterou Babiš nechce nikomu ukázat. V loňském roce jsme postavili čtyři kilometry dálnic. Chybí peníze na zásadní věci, například na domácí péči. Místo toho jsou věnovány miliardy na úplatky voličů, z nichž nejviditelnější jsou úlevy na jízdném.

Andrej Babiš dobře ví, že existují kompetentní lidé, kteří jej kritizují věcně. On sám věcné protiargumenty postrádá, a tak musí útočit. Proto si jistě ještě několikrát poslechneme, že prezident Kala „dělá politiku“. A když to nebude stačit, z Lidových novin se dozví, proč už svoji práci nechce dělat.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora