Babiš dál popírá svůj střet zájmů. České občany může přijít jeho chování draho

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš se odmítl vyjádřit k obsahu dopisu Evropské komise, který má nyní česká vláda konečně k dispozici i v češtině. Bez toho by totiž evidentně nebyla schopna konat. Tento dokument se týká premiérova střetu zájmů a definitivně ho potvrzuje. A co na to Babiš? Místo aby se snažil alespoň zmírnit následky vlastního chování, drze popírá, že by měl s celou věcí cokoli společného. A takové jednání opravdu není v zájmu České republiky.

Babiš na dotaz České televize sdělil, že oficiální překlad zprávy číst nebude. Proč? „Mě se to vůbec netýká,“ řekl. To je velmi hezká úvaha. Zpráva, která se týká Babišova střetu zájmů kvůli dotacím pro Babišovu firmu se Babiše netýká. Není jasné, jak dlouho ještě premiér hodlá u podobných nesmyslů setrvat, nebo jestli bude nyní tvrdit, že ve střetu zájmů není, protože je koordinátorem očkování. Těžko říct, možné je všechno.

Eric Drooker

Česká televize v hlavních Událostech věnovala celé věci přesně tolik, kolik by si předseda vlády přál: krátkou reportáž kolem 24. minuty pořadu. To je stejně tristní přístup jako ten Babišův.

Nic z toho ovšem nemůže změnit to, jak velký problém je obsah dokumentu od Evropské komise. Ministryně pro místní rozvoj a Babišova zaměstnankyně Klára Dostálová se sice zase bude vymlouvat, že nic není definitivní a že Česká republika všechny zažaluje, ale to už je k ničemu.

Je jisté, že Česko bude vracet dotace. A že mnoho projektů nebude proplaceno. Jenomže tyto projekty už Agrofert zaplaceny má – z českého rozpočtu. My všichni jsme přispěli na linku na toastový chléb, která nebyla ničím inovativní, i na řadu dalších věcí. A my všichni teď tedy čekáme, jak tyto prostředky budou po Agrofertu vymáhány.

Andrej Babiš svým přístupem, kdy popírá zjevné důkazy o vlastních potížích, možná obalamutí novináře, aby o nich informovali co nejméně. Rozhodně ale neobalamutí Evropskou komisi a příslušné orgány, které tuhle evidentní zkušenost jen tak být nenechají. I když nám ještě mnohokrát zopakuje, že se ho to netýká, jasná fakta změnit nemůže. Ani on, ani Marek Prchal, ani celý holding. A ani jemu oddaní ministři a úředníci. Nikdo z nich na svém místě totiž nebude věčně.